Sevde Kalafat
2 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Okuryazarlık Seferberliği Sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan "Okuryazarlık Seferberliği" kapsamında 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti sonucu 5 Mart 2018 tarihinde kurslar başladı. Seferberliğin ilk dönemi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar sürecek.

Okuryazarlık Seferberliği Sürüyor


Seferberliğe yönelik yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirten MEB Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, "Bakanlık olarak hedefimiz, okuma yazma bilmeyen herkese okuma yazmayı öğretmek. Bakanlıkta Okuryazarlık Seferberliği Yürütme Kurulu oluşturuldu. Diğer bakanlıklarla da işbirliği içinde çalışacağız. İllerde de vali ya da vali yardımcısı başkanlığında yürütme kurulları seferberliğe ilişkin çalışmaları yürütecekler. İllerde ve ilçelerdeki belirlenen heyetler, muhtarların da desteğiyle ev ziyaretleri yapacak ve okuma yazma bilmeyen vatandaşlar kurslara davet edilecek. Etkin bir tanıtım programı da yürütülecek." dedi.

Okuryazarlık Seferberliğine cezaevleri de katıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün talimatıyla Okuryazarlık Seferberliğine yönelik Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Seferberlikle beraber cezaevlerinde okuma yazma bilmeyenlere yönelik kurslar açılacak ve yaklaşık 3 bin 628 hükümlü ve tutuklu kurslara katılacak.

Halk kütüphanelerinden seferberliğe destek

Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlara halk kütüphaneleri tarafından da okuma yazma kursları verilecek. Okuryazarlık Seferberliğine Türkiye genelinde yaklaşık bin 150 kütüphane tarafından destek verilecek.

Kaynak: AA