Berna Usta
2 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Olimpiyat Oyunlarının Ortaya Çıkışı

Olimpiyat Oyunları, Yaz ve Kış Olimpiyatları olmak üzerine dört yılda bir düzenlenen uluslararası bir etkinliktir.

Olimpiyat Oyunlarının Ortaya Çıkışı


Günümüzde 200’den fazla ülkenin katılımı ile gerçekleşen olimpiyatların tarihi kökeni M.Ö. 9. yüzyıla kadar dayanır.

Bir efsaneye göre Herakles'in Olimpiya'da böyle bir oyuna katılarak kazanmasının sonucunda bu oyunların her dört yılda bir geleneksel olarak yinelenmesi istediği yönündedir.

Bir diğer efsaneye göre ise, Elis Kralı İfitos, M.Ö. 9. yüzyılda halkını büyük bir savaşın içine düşmekten kurtarması için danıştığı kâhinin tanrılar onuruna oyunlar düzenleyerek tanrıların memnuniyetini kazanmasını söyler. Bunun üzerine İfitos tanrıların yaşadığı inanılan Olimpos dağında bazı oyunlar düzenler, Spartalı düşmanları bu oyunlar süresince onlara saldırmayı durdurur. Olimpiyat adı da bu dağdan gelmektedir.

Çeşitli efsanelere dayanan olimpiyatların modern anlamda düzenlenmeye başlaması ise 23 Haziran 1894 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından alınan karar neticesinde gerçekleşmiştir.

1892 yılında Paris Sorbonne Üniversitesi’nde konuşma yapan Fransız Baron Pierre de Couberti, uluslararası spor etkinliği önerisinde bulundu.

Böylece 23 Haziran 1894'te Coubertin önderliğinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi 13 ülke ve temsilcileriyle toplanarak, Olimpiyat Oyunlarının yeniden düzenlenmesine ve ilk oyunların 1896'da Atina'da yapılmasını kararlaştırdı.