Selman Yamak
1 year ago - 1 Dakika, 33 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Önemli Olan Hatadan Ders Çıkarmak

Önemli Olan Hatadan Ders Çıkarmak

Muhyiddin ibni Arabî Hazretleri bir sâhilden geçerken, testiyi başına dikip şarap içen bir genç gördü. Ayni genç bir yandan da yanındaki bir kadına taşkınlık ediyordu. Hazret içinden şöyle geçirdi:

- İnsan, mahlûkat içinde kendisini en aşağı bilmeli, mütevazi olmalı; ama ben herhalde şu günahkâr gençten de kötü değilimdir. Şarap içmiyorum, laubali hareketler ve ahlâksızlıklar da yapmıyorum.

Tam o sırada denizden bir feryad duyuldu:

-Batıyoruz, imdât!...

Bu sesi duyan genç, elinden testiyi atarak kaşla göz arasında denize atladı ve birkaç dakika içinde, boğulmak üzere olan dört kişiyi kurtararak sâhile taşıdı. Olan biteni hayretler içinde izleyen İbni Arabî Hazretleri, biraz önce aklından geçen tereddütlerine cevap buldu ve kendi kendine:

-Bak, o küçümsediğin, günahkâr ve hakîr gördüğün genç, dört kişiyi birden kurtardı. Ya sen ne yaptın!? Bir kişi bile kurtaramadın!.. dedi.

Nihâyet, gencin bu merhamet ve şefkati sebebiyle İbni Arabi Hazretleri ile aralarında bir muhabbet peydâ oldu. Tövbe ederek Îbni Arabî Hazretleri'nin dizi dibinde nezih bir hayâtın tâlimine başladı.


Bizler rabbimizin aciz kullarıyız. Bilerek veya bilmiyerek hata ve kusurlarımız olabiliyor. Hatadan korunmuşluk sadece Peygamberlere mahsustur.

Kıssada İbn Arabi Hazretleri gibi büyük bir zattan bahsedildi.

Hata yaptı mı?

- Evet yaptı. Ve hemen kendisini muhasebeye çekti.

Hata yapmak bizlere mahsustur. Çok dikkat ederiz hata yapmayalım diye, istemeden de düşeriz hataya. Demek ki önemli olan hatalarımızdan ders çıkarmak, tövbe etmek ve ibret almak lazım. 

Rabbim Nasuh tövbesi ile tövbe edebilmeyi, başkalarının kusurlarını görmeyi değil, evvela kendi kusurlarımızı görmeyi, rızasına uygun olarak yaşamayı ve huzuruna varmayı bu aciz kuluna ve ümmeti Muhammed'e nasip eylesin. Amin   

                                                              ومنالله التوفيق