Aynur Toleubayeva
4 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Orta Asya’nın İnsülin Üreten İlk Fabrikası Andican'da Açıldı

Orta Asya'nın ilk insülin üreten fabrikası "Zamin Bio Sağlık" açıldı. Fabrika 27 Nisan'da Trustbank'ın mali desteği ile Andican'da hizmete başladı. Bankanın açıklamasına göre, fabrikada yılda yaklaşık 10 milyon insülin şişesi üretilecek. 

Fabrika ülkede 100 binden fazla kişiye yeni iş imkanı sunarken,  bugüne kadar ithal edilen insülinin Özbekistan'da üretilecek olmasını sağlamaktadır.

Orta Asya’nın İnsülin Üreten İlk Fabrikası Andican

Bu proje 2-3 Haziran 2017'de Özbekistan Devlet Başkanının Andican bölgesine yaptığı ziyaret sırasında ortaya çıkmıştı. Fabrikanın açılış törenine Andican bölgesi valisi Şukhratbek Abdurakhmanov ve «Trustbank» yönetim kurulu başkanı Sardor Normanhammedov katıldı. Özbekistan’ın yürürlükteki kanunlarına göre, bir diyabet hastasının yaşamını sürdürebilmesi için gereken ilaçlar ücretsiz sağlanmaktaydı. Ancak, Özbekistanlı endokrinolog doktorlara göre, hali hazırda devlet tarafından tahsis edilen insulin miktarı yeterli değildi.Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede çocuklar dahil olmak üzere yaklaşık 100 binden fazla diyabet hastası var

Kaynak: www.rus.ozodlik.org

www.gazeta.uz