Sevde Kalafat
2 years ago - 59 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Orta Asya’dan Günümüze Ulaşan Ficenk Bayramı

Ficenk Bayramı, Zile’nin Acısu Köyünde Orta Asya’dan bu yana Sıraç Türkmenleri tarafından her yıl 24 Nisan’da kutlanan geleneksel bir bayram.

Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Oğuz Boyu Beydilli Aşiretince Zile’nin Acısu Köyünde yüzlerce yıldır kutlanan bu bayram baharın gelişini temsil ediyor. Halk arasında çiçek bayramı, bahar bayramı olarak da isimlendiriliyor. Gençlerin bir gün önce maniler ve türkülerle topladığı meyve çiçeklerini köy meydanındaki Ficenk kazanına atmasıyla başlıyor kutlama.


Orta Asya’dan Günümüze Ulaşan Ficenk Bayramı


Daha sonra bir evin tek kızının kazanın yanına gelmesi ve üstüne cecim örtüsü kapatılmış olan Ficenk Kazanına şerbet aşılaması sonucu törende bulunanların özel eşyaları alınarak kazanın yanında toplanıyor. Toplanan bu eşyalar maniler eşliğinde rastgele sahiplerine dağıtılıyor. Okunan manilerden birkaç örnek verilecek olursa:

Ay doğar bulutunan

Çıngıllı kilidinen

Azrail canımı al

Sevdiğim yiğidinen


Karanfil kurutmadım

Yar seni unutmadım

Hatırını saydım da

Yar seni unutmadım


Şu tepe nasıl tepe

Kar yağar serpe serpe

Girdim yarin koynuna

Uyarttım öpe öpe

Türkmenler biten törenle birlikte göğe yükseliş ve tanrıya yakarış anlamları taşıyan semah çekerek Ficenk Bayramını kutluyorlar. Bayram Acısu Köyünde her yıl 24 Nisan'da kutlanmaya devam ediyor.