Türkan Hüseynova
1 year ago - 1 Dakika, 36 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Orta Asya Temsilcileri Su Kaynaklarını Tartıştılar

Orta Asya ülkelerinin temsilcileri, su kaynaklarının kullanımını ve korunmasını tartıştılar. Kırgızistan dışındaki tüm Orta Asya ülke temsilcileri görüşmeye katıldı.

Kazakistan'ın Kızılorda şehrinde 4 Mayıs 2018 tarihinde Devletlerarası Koordinasyon Su Yönetimi Komisyonu su kaynaklarının kullanımı ve korunması konusunda görüşme düzenledi. Görüşmeye Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan heyetleri katıldı.

Orta Asya Temsilcileri Su Kaynaklarını Tartıştılar


Katılımcılar Sır Derya ve Amu Derya nehirlerinin havzalarında 2017-2018 yılları arasında bitki örtüsü olmayan dönemin sonuçlarını gözden geçirdiler; su çekilme sınırlarını, kademeli çalışma modlarını ve "Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan Cumhuriyeti, Türkmenistan ve Özbekistan Cumhuriyetleri Arasında Devletler Arası Bilgi Alışverişi Organizasyonu, Entegre Yönetimin Bilgi ve Analitik Desteği, Aral Denizi Havzasında Su Kaynaklarının Kullanımı ve Korunması"na dair hükümetler arası anlaşmanın taslağını onayladılar.

Kızılorda bölgesinin valisi Krımbek Kuşerbayev, Aral Gölü sorununun artık bir bölgenin değil, ülke sınırını aşan problem olduğunu, mevcut durumu iyileştirmek için su kaynaklarının etkin kullanımı ve su çekilme limitlerinin gözetilmesi çalışmalarının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Aşkabat'ta Ağustos ayında gerçekleşecek "Orta Asya Devlet Başkanları Konseyi - Aral Gölü'nü Kurtarmak için Uluslararası Fon Kurucuları" toplantısında su kaynaklarının paylaşımı konuları da tartışılacak. Vali, komisyon çalışmalarının daha da geliştirilmesi için toplantı başkanlarının öneriler hazırlamasını istedi.

Komisyonun bir sonraki toplantısının Aşkabat'ta Eylül ayında yapılması planlanıyor.

Devletlerarası Komisyon 1992 yılından faaliyet göstermektedir. Komisyon, Orta Asya ülkelerinin Aral Gölü sorunları ve su yönetiminde karar verme konusunda tartışma meydanı konumundadır. Bölge valisinin sözlerine göre bu sene göl sığ olacak, bu nedenle özellikle Sır Derya Havzasının aşağı kısımlarında bulunan Kızılorda bölgesi için sulama suyunun dağıtımı çok önemlidir. 

Kaynak: www.ca-news.org