Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Orta Asya Topraklarında Arkeolojik Kazılar Başlıyor

Geçtiğimiz yıllarda Kırgızistan'da Karahanlılar dönemine ait bir türbeyi ortaya çıkaran Türk arkeologlar, davet üzerine Kazakistan’da arkeolojik kazı için çalışmalara başladı.

Orta Asya Topraklarında Arkeolojik Kazılar Başlıyor


Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar, Kırgızistan'da yaptıkları çalışma sonrasında Kazakistan Kültür Bakanlığı’nın kendilerine ulaşarak burada da arkeolojik kazılar yapılması için bir teklif ilettiklerini söyledi.

Kendisinin arasında olduğu bir heyetin Türkiye’den Kazakistan'a giderek bir ön hazırlık yaptığını dile getiren Eravşar,özellikle Esik Kurgan bölgesinde yüzey araştırması yaptıklarını belitti.

Eravşar:"Esik, Talgar ve Yesi şehirlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu alanlarda yapılacak kazı çalışmaları Türk tarihine ve kültürüne çok önemli bilgiler, bulgular kazandıracak. Örneğin, tarih kitaplarımızda, Türklerin yerleşik hayata Göktürklerle geçtiği belirtilir, bu yanlış bir defa. Rusların yapmış olduğu arkeolojik araştırmalar gösteriyor ki Türkler çok erken tarihten itibaren Orta Asya'nın birçok bölgesinde yerleşik hayata geçmiş. Buna ilişkin kentlerin mevcut olduğunu Rus arkeologlar keşfediyorlar."

"Kazılarla, tarih kitaplarındaki bilgileri değiştirecek verilere, bulgulara ulaşılacaktır. Ayrıca, Türkiye olarak bizlerin orada olmasını tarihi bir sorumluluk olarak değerlendiriyorum. Yaptığımız araştırmalarla geçmişte de biz vardık, bugün de biz varız dememiz, kendimizi göstermemiz lazım." diye konuştu.

Türk tarihi açısından Orta Asya coğrafyasının oldukça önemli olduğunu belirten Eravşar, Türkiye'de 40 civarında arkeoloji bölümü olduğunu ancak Orta Asya arkeolojisi üzerine araştırma yapan bir arkeoloji bölümünün bulunmadığına dikkat çekerek bu durumun önemli bir eksiklik olduğunu belirtti.

"Ülkeler Orta Asya'ya yönelmişken 'Biz neden orada yokuz?' diye kendimizi sorgulamamız lazım. Birçok anlamda Orta Asya arkeolojisine yönelik bilgilerden uzağız. Örneğin İskit ile Avar dönemini yeterince bilmiyoruz. Orta Asya'da arkeolojik anlamda bir boşluk var, dokunulmamış bir bölge. Kimsenin bugüne kadar yeterince ilgilenmediği bu bölgede ortaya çıkacak veriler herkesi heyecanlandıracaktır. Bu anlamda Orta Asya'ya yönelmemiz lazım." Şeklinde konuşan Eravşar’ın buradaki kazılar adına oldukça ümitli olduğu görülürken, bu sahada bulunacak arkeolojik buluntular ile Türk tarihi adına yeni bilgilerin de gün ışığına çıkarabileceğini belirtti.