Gülalek Annamuradova
3 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Orta Asya ve Afganistan Bakanlar Toplantısı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Orta Asya ve Afganistan Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirildi. 10 sene önce Aşkabat’ta açılan Birleşmiş Milletler’in Orta Asya için Önleyici Diplomasi Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Erjan Aşikbayev, Kırgızistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Dinara Kemelova, Tacikistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muzaffar Hüseyinzoda ve Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naser Ahmad Andişa katıldı.


Orta Asya ve Afganistan Bakanlar Toplantısı


BM Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı Natalia German’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, bölgesel işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konuları değerlendirildi. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede sonrasında açıklanan deklarasyonda, BM Önleyici Diplomasi Merkezi’nin bölgedeki diyaloğun güçlendirilmesindeki rolünün önemli olduğuna dikkat çekildi.

Merkezin kuruluşunun 10.yıldönümü dolayısıyla yapılan toplantıda alınan deklarasyona göre, merkezin dördüncü dönem 2018-2020 yıllarını kapsayan eylem programı kabul edildi. Bu program kapsamında bölge ülkelerinin arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için bir dizi çalışmalar yapılacak.

Deklarasyonda, Afganistan’ın da bu toplantıya katılmasının önemine değinilerek, Orta Asya ile Afganistan arasındaki entegrasyon çalışmalarının hızlandırılması öngürlmektedir.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)