Türkan Hüseynova
4 years ago - 57 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Dünyasına "Ortak Türk Edebiyatı" Projesinde Uzlaşıldı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyine üye devletlerin edebiyat uzmanları "Ortak Türk Edebiyatı" dersi öğretim programı konusunda uzlaştı.


Türk Dünyasına "Ortak Türk Edebiyatı" Projesinde Uzlaşıldı


Astana'da Barış ve Uyum Sarayı'nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını, Uluslararası Türk Akademisi (UTA) Başkanı Darhan Kıdırali yaparak, "Ortak Türk Tarihi" ders kitabından sonra sıranın "Ortak Türk Edebiyatı" ders kitabına geldiğini söyledi.

Toplantıya katılan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrayimov, "Ortak Türk Tarihi", "Ortak Türk Edebiyatı" ve "Ortak Türk Coğrafyası" kitaplarının okul ve üniversitelerde okutulmasının Türk dünyası için öneminden bahsetti. 

Ders kitabının Türk Konseyine üye devletlerin Milli Eğitim bakanları tarafından onaylanmasının ardından hazırlanması öngörülüyor. Gelecek yıllarda Ortak Türk Coğrafyası ders kitabı projesinin gerçekleşmesi de planlanıyor. 

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kurulmuştur. Türk Konseyi`nin kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`dir.

Kaynak: www.aa.com.tr