Yusuf Güldür
3 years ago - 2 Dakika, 16 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Osman Gazi Neden Bizans Şapeline Gömüldü?

İsmini her andığımızda dilimizde duaların halelendiği, yüreklerimizde vatan aşkının kaynadığı Osman Gazi’nin bir Bizans Şapeline gömüldüğünü daha evvel duymuş muydunuz? Eminim başlığı okuyunca şaşıranlar olacaktır. Osman Gazi gibi cihan devletinin temelini atan bir kahramanın Bizans Şapelinde ne işi var diye… İsterseniz sizi daha fazla meraklandırmadan işin iç yüzünü ele alalım.

Osman Gazi Neden Bizans Şapeline Gömüldü?

Osman Gazi

Osman Gazi’nin Bitinya (Bursa) Hayali

Osman Gazi, hiç şüphesiz 1281 yılında Kayı bayrağını babası Ertuğrul Gazi’den devraldıktan sonra yaklaşık 40 yıllık beylik hayatı boyunca gece-gündüz Kayı Boyu, Türk Soyu için çalışmış ve Söğüt-Domaniç’ten ibaret beyliği, Bilecik, Kocaeli, Karamürsel, Akhisar, Akçakoca, Eskişehir gibi yerleri fethederek bir hayli büyütmüştür.

Hayatı boyunca Bizans tekfurlarıyla (vali) mücadele eden ve cihat ruhuyla gazadan gazaya koşan Osman Gazi, en nihayetinde Bizans’ın Anadolu’daki en büyük ve zengin şehri olan Bitinya’yı (Bursa) hedefine koymuş ve yaklaşık 24 yıl sürecek olan Bursa kuşatmasını başlatmıştır.

Osman Gazi'nin Bursa Kuşatması

Büyük bir sabırla ve gayretle Bitinya’yı teslime zorlayan, onun etrafındaki yerleşimleri birer birer fethederek Bitinya’nın tüm ikmal yollarını ele geçiren Osman Gazi, şehri alabilmek için hisarlar yaptırmış ve bir anlamda Bitinya, onun için adeta bir Kaf Dağı olmuştur.

Osman Gazi Neden Bizans Şapeline Gömüldü?

Bursa Kuşatması
Kendi beyliği döneminde muradına eremeyen Osman Gazi, Damla Hastalığı (Gut) olarak bilinen ağır bir hastalığa yakalanınca Kayı Beyliğini oğlu Orhan’a devretmiş ve ondan Bitinya’yı fethetmesini istemiştir.

Orhan Gazi de Bitinya’yı tamamen köşeye sıkıştırmak için Gemlik, Mudanya, Akyazı, Ayanköy, Karamürsel ve Karacabey gibi yerleri fethetmiş ve nihayetinde de 1326’da şehri ağır bir kuşatma altına almıştır.

Osman Gazi'nin Vasiyeti: Gümüşlü Kümbet

Çok ağır hasta olmasına rağmen, Osman Gazi de bu kuşatmaya katılmış, Balabancık Hisarı’ndan Bitinya’ya gururlu gözlerle bakarak oğlu Orhan’a; “Ey Oğul! Beni şol gümüşlü kümbete koyasın (gömesin)” diyerek bir Bizans Şapelini işaret etmiştir.

Bundan kısa bir süre sonra Bitinya fethedilmiş ve Osman Gazi vasiyeti üzerine bu Bizans Şapeline (St. Elie Kilisesi) gömülmüştür. Tabi ki artık burası bir Hıristiyan Şapeli olmaktan çıkmış ve adeta fethin sembolü olarak bir Müslüman Türbesi hâline gelmiştir. Tıpkı İstanbul’un Fethi’yle Ayasofya Kilisesi’nin camiye dönüştürülmesi gibi bir sembol…

Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi Neden Bizans Şapeline Gömüldü?

Osman Gazi'nin Türbesi
Türbede Osman Gazi'nin sandukasının yanısıra, aralarında Osman Gazi’nin oğlu Alaaddin Bey, Orhan Gazi’nin eşi Asporça Hatun, oğlu İbrahim Bey ve 1.Murat’ın oğlu Savcı Bey'e ait olmak üzere toplamda 17 sanduka bulunmaktadır. Özetle Gümüşlü Kümbet, Bursa’nın fethi ve İslamlaşmasının sembolü olmuştur.