Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Osmanlı Çileği Talebi Karşılayamıyor

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesine özgü bir çilek türü olan, farklı rengi, aroması ve kokusu ile çilek türlerinin en lezzetlisi olan Osmanlı Çileği daha henüz çiçek açtı. Meyve vermesine günler kala çok fazla talep ve üretiminin az olmasından dolayı yok satılıyor.

Osmanlı Çileği Talebi Karşılayamıyor


Osmanlı Çileği'ni diğer çileklerden ayıran en önemli özelliği aromatik yapısıdır. Osmanlı Çileği’nin çok güçlü bir aroması var. Bu anlamda da geçmişte padişahların sofrasında kullanıldığından, padişah yiyeceği diye de adlandırılmıştır. Son derece özel bir lezzeti vardır.

Geçtiğimiz yıl Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği, Kaymakamlığın desteği ile kurduğu çilek fidesi üretim bahçesi ile ilçe genelinde üretimin artırılması planlanmaktadır.

Bu yıl içerisinde tarıma destek için eğitime katılacak çiftçilere, Temmuz ayında bahçelere dikilmek üzere yaklaşık 10 bin fide dağıtılması planlanırken, üretiminde önümüzdeki yıl yüksek seviyeye çıkartılması hedefleniyor.

Dernek Başkanı Şaban Çetinkaya, “Osmanlı Çileği’ni üretmek isteyen insanlarımız genelde fide yokluğundan şikayet ederlerdi. Dernek olarak yıllardır azalan hatta yok oluşa giden süreci durdurup tekrar trendini yükseltmenin gayreti içerisindeyiz. Artık Osmanlı Çileği üretmek isteyen insanlarımızın bahanesi olmayacak. Fidemiz mevcut, isterlerse üretebilecekler” dedi.