Berna Usta
1 year ago - 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Osmanlı İstanbulu Sempozyumu Türkiye’nin ve Dünyanın Önde Gelen Akademisyenlerini İstanbul’da Buluşturacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nin işbirliğiyle organize edilen “Uluslararası Osmanlı İstanbulu Sempozyumu” bu yıl 6. kez İstanbul’da düzenlenecek.


Osmanlı İstanbulu Sempozyumu Türkiye’nin ve Dünyanın Önde Gelen Akademisyenlerini İstanbul’da Buluşturacak


2013 yılından beri İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Osmanlı İstanbulu Sempozyumu’nun altıncısı 11-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi’nde düzenlenecektir.

Sempozyumun amacı, bugün bir dünya metropolü hâline gelen İstanbul üzerine çalışan araştırmacıları bir araya getirip disiplinler arası bir tartışma ve paylaşım zemini sağlamaktır.

İngilizce ve Türkçe gerçekleşecek sunumlarda, Dersaadet’in 500 yıllık tarihi, siyasî, iktisadî, sosyal, mimarî ve kültürel açılardan ele alınacaktır. İstanbul’daki çeşitli fonksiyonlardaki bina, sosyal mekan ve sanayi yapıları, modernleşmenin on dokuzuncu yılda semtlere dayattığı mimari ve kentsel dönüşüm, şehirdeki toplumsal ve ekonomik hayat gibi kent tarihini direkt ilgilendiren konuların yanı sıra, İstanbul’u konu alan edebi eserler, şehirle musiki arasındaki etkileşim, Dersaadet’i ziyaret eden yabancıların gözlemleri ve diplomatik, ticarî ve istihbarî faaliyetleri, Osmanlı başkentindeki eğitim kurumları, şehri sarsan doğal afetler gibi hususlar da mercek altına alınacaktır.