Dilek Özdemir
4 years ago - 1 Dakika, 2 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Osmanlı'nın Savaş Öncesi Hazırlık Yaptığı Kocayayla Turizme Açılıyor!

Bursa'nın dağ ilçelerinden Keles'in sınırları içinde bulunan, Osmanlı'nın savaş hazırlığı yaptığı bin 200 metre rakımlı Kocayayla, kısa süre sonra turizme açılacak.

Osmanlı


Kocayayla, Kırgızistan'dan getirilen 16 otağın yanı sıra yapımı devam eden bungalovlarla kısa süre
sonra turizme açılacak.

Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Bölgesi'nin en güzel yaylalarından Kocayayla'nın tarihi öneme sahip olduğunu hatırlattı.

Teke, Osmanlı'da yaz aylarında ordunun savaş öncesi hazırlığını burada yaptığını belirterek "Burası yaz aylarında, özellikle hafta sonları çok rağbet görüyor. Doğayla uyumlu yaptığımız yatırımlarla insanları bu yaylada 12 ay buluşturmayı planlıyoruz." diye konuştu.

Türk Devletlerini Simgeleyen 16 Otağ Oluşturuldu

Bölgeye ciddi turist getirmeyi hedeflediklerini anlatan Teke, şöyle devam etti:

"Burada tarihteki Türk devletlerini simgeleyen 16 otağ oluşturduk. Her biri 80 metrekare civarında. İçinde tuvaleti ve banyosu bulunuyor. Bunlar için çok emek harcandı. Kırgızistan'dan getirilen 'Boz-Üy' diye adlandırılan orijinal çadırlar. Burada, çadır hayatını, imparatorluğa giden yolda önemli bir geçiş noktası olan çadırlarla yaşadığımız hayatı canlandıracağız. Yaptığımız girişimler şimdiden tur operatörlerince çok talep görmeye başladı. Burasını inşallah birkaç ay içinde hizmete açacağız."