Türkan Hüseynova
3 years ago - 45 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Oxford Üniversitesi Profesörü İpek Yolu'nu Tartışmak İçin Aşkabat'a Geldi

Aşkabat'taki ABD Büyükelçiliği, Birleşik Krallık Büyükelçiliği ile birlikte, Oxford Üniversitesi'nden profesör Peter Frankopan'ın Aşkabat'a ziyaretini teşkil ettiler. Ziyaret İpek Yolu'nun tarihi mirası üzerine düzenlenen program çerçevesinde gerçekleşti. 

Oxford Üniversitesi Profesörü İpek Yolu

Tarihçi Prof. Peter Francopan, 2015 yılında çok satan "İpek Yolu: Dünyanın Yeni Bir Tarihi'' kitabının yazarıdır. Profesör, Türkmenistan hükümetinin "Türkmenistan, Büyük İpek Yolu'nun kalbi" sloganı altında yapılan 2018 kutlamalarına katılmak üzere ABD ve İngiliz Büyükelçilikleri'nin daveti ile Aşkabat'a geldi.

Francopan ziyareti kapsamında ticaret konuları, bölge halkları arasındaki iletişim, girişimcilik ve kültürel değişim de dahil olmak üzere Büyük İpek Yolu'nun mirası konusunda konuşmalar yaptı. Profesör ayrıca Aşkabat'taki Amerikan Merkezi'nde iki seminer verdi, Etnografya ve Arkeoloji Enstitüsü ve Bilimler Akademisinin uzmanları ile birlikte toplantılara katıldı, tarihi eserlerin korunması ve restorasyonundan sorumlu Kültür Bakanlığı temsilcileriyle bir araya geldi.

Kaynak: ca-news.org