Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 37 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Oy Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Cumhurbaşkanı ve 27’inci dönem milletvekili seçimleri için Türkiye 24 Haziran Pazar günü sandık başına gidiyor. Peki, nasıl oyna kullanılacak, dikkat etmemiz gereken hususlar neler?

Oy Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ülke içinde toplam 56 milyon 342 bin 263 kişi oy kullanacak. Seçmenler oy verme günü 08.00 ile 17.00 saatleri arasında sandık başında olmaları gerekmektedir. Ancak saat 17.00’yi geçtiğinde hala oy kullanamamış sırada bekleyenler seçmenler, başkan tarafından belirlenip sırayla oy kullanabilecekler.

Oy kullanacak kişiler yanlarında seçmen bilgi kağıdı olmasada, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası (TC Kimlik No) bulunan nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmi dairelerin verdiği soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, askeri kimlik kartı veya askerlik belgesi, evlilik cüzdanı, hakim ve savcılar ile yüksek yargı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat ve noter kimlik kartı gibi resimli, resmi belgelerden birini göstererek oy kullanabilirler.

Oy kullanmak için gelen üzerinde TC kimlik no yazmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi getiren seçmenin sandık başına gidebilmesi için, ayrıca seçmen bilgi kağıdını ya da nüfus müdürlüklerinden alınan nüfus kayıt örneğini yanında bulundurması şart olacak. Seçmen bilgi kağıdını E-Devlet’ten veya muhtarlıktan temin edebilirisiniz.

Oy Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sandık kurulu görevlileri, kimliği doğrulanan seçmene iki ayrı oy pusulası, bir zarf ve seçim yapması için üzerinde EVET ya da TERCİH yazılı bir adet mühür vererek hazırlanan kabinde oy kullanmasına izin verecek.

Seçmenler her iki oy pusulasında tercih edilen alana belirtilen sınırların içine mühür bastıktan sonra birkaç saniye mührün kurumasını bekleyip katlayacak ve iki oy pusulasını da aynı zarfın içine yerleştirip sandığa atacak. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus oy pusulasında basılan mührün katlarken diğer kısımlara bulaşmamış olmasıdır aksi halde oyunuz geçersiz sayılacaktır.

Seçmenlerin oy kullanım esnasında yanlarında cep telefonu, fotoğraf makinesi, görüntü kaydedici vb. cihazlar bulundurması kesinlikle yasaktır. Bu tür cihazlar oy kullanma işlemi süresince sandık kurulu görevlilerine teslim edilebilir.

Gebe, hasta, engelli veya yaşlı vatandaşların oy kullanmasında öncelik hakkı bulunmaktadır.