Türkan Hüseynova
3 years ago - 46 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'la Tacikistan Arasında Otobüs Seferleri Başlıyor

Özbekistan ve Tacikistan arasında 15 Mayıs'tan itibaren, 26 yıl sonra otobüs seferleri başlıyor. Otobüs seferlerini Tacikistan merkezli Asian Express adlı taşımacılık şirketi yapacaktır.

Özbekistan


Özbekistan ve Tacikistan arasında 26 yıl sonra yeniden otobüs seferleri yapılacaktır. Otobüs trafiğinin 15 Mayıs'tan itibaren açılması planlanıyor. İki ülke arasındaki yolculuk seferlerini Tacikistan'ın Asian Express şirketi gerçekleştirecektir.

Sefer edilecek şehir güzergâhlarından bahseden Asian Express şirketi başkanı Sulton Kamolov, "Otobüslerimiz Duşanbe'den Denav ve Tirmiz'e, Panjakent'ten Semerkand'a, Hucend'den Taşkent ve Fergana'ya hareket edecekler." diye belirtti. 

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın daveti üzerine 9 Mart'ta Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye yaptığı ziyaret sırasında sınır problemleri, vize rejimi, ekonomideki ve ticaretteki işbirliğinin güçlendirilmesi gibi alanlarda toplam 27 anlaşma imzalandı. Anlaşmalara göre iki ülke vatandaşları komşu ülkelerde 30 güne kadar vizesiz kalabilecekler.

Tacik kaynaklarına göre, her gün 10.000'den fazla Tacik çeşitli Özbek şehirlerine seyahat etmektedir.