Burak GÜRAN
1 year ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'a 350 Milyon Dolar Kredi

Türk Eximbank ile Özbekistan Milli Bankası, National Bank for Foreign Economic Activity of the Republic of Uzbekistan (NBU) arasında 250 milyon dolar tutarında rotatif bazlı kredi anlaşması imzalandı. Bu anlaşmayla birlikte halihazırda Özbekistan için kullanılabilir kredi 350 milyon dolara ulaştı.

Özbekistan


Kredi anlaşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ziyareti sırasında, 30 Nisan 2018 tarihinde Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve NBU Yönetim Kurulu Başkanı Alisher K. Mirsoatov tarafından imzalandı.

Anlaşmaya göre kredi, Türkiye’den Özbekistan’a gerçekleştirilecek mal ve/veya hizmet ihracatının finansmanına yönelik kullanılacak.

Genel Müdür Adnan Yıldırım yaptığı açıklamada “Özbekistan’a açılan bu kredinin ve imzalanan kredi anlaşmalarının, geçmiş yılların telafisi olarak iki ülke arasındaki ticaretin ve yatırımların süratle potansiyelimize uygun artırılmasına yönelik olarak önemli bir adım.”şeklinde konuştu.

Ayrıca, söz konusu ziyaret kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen iş forumunda, Özbekistan’ın ikinci büyük bankası olan Uzpromstroybank ile 26 milyon dolar ve üçüncü büyük bankası olan Asaka Bank ile 24 milyon dolar tutarında kredi anlaşmaları imzalandı.