Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 3 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan Cumhurbaşkanı’ndan S.Ceenbekov’a Jest

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un doğum günü vesilesiyle bir tebrik mesajı yayımladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı’ndan S.Ceenbekov’a Jest


Resmi kaynaklı açıklamaya göre 16 Kasım’da Kırgızistan ile Özbekistan liderleri arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği belirtildi.

Bu görüşmede Şevket Mirziyoyev tarafından Sooranbay Ceenbekov’u 60. Yaşını doldurması nedeniyle tebrik ederek güzel dileklerde bulundu.

İki liderin gerçekleştirdiği konuşmada Kırgız-Özbek işbirliğine dair güncel konuların değerlendirildiği düşünülüyor. 

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgız mevkidaşı için;

“Yürüttüğünüz politikanız Kırgız Cumhuriyeti'nin sürdürülebilir kalkınmasını sağlar. Siyasi irade ve pratik adımlarınız sayesinde, Özbek-Kırgız dostluk ilişkileri, iyi komşuluk, karşılıklı yararlı işbirliği ve stratejik ortaklık dinamik olarak gelişmeye devam ediyor. Son yıllarda kurulan açık ve yapıcı bir diyalog, her düzeydeki temasların yoğunlaşması, politik, kültürel ve insani alanlardaki etkileşimin genişlemesine ve ekonominin çeşitli sektörlerinde işbirliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır. Özbekistan ve Kırgızistan arasındaki çok taraflı ilişkilerin ülkemizin ve halklarımızın yararına, Orta Asya bölgesindeki barış, güvenlik ve istikrara yönelik olarak daha da güçlendiğine inanıyorum.” Mesajını yayımladı.