Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'da Basın ve Medya Çalışanları Günü

Özbekistan'da her sene 27 Haziran Basın ve Medya Çalışanları Günü olarak kutlanıyor. Ülkede bin 500'den fazla medya kuruluşu ve 10 binden fazla gazeteciler faaliyet gösteriyor. 

Özbekistan


Özbekistan'da 27 Haziran, ilk Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un 24 Haziran 1993 tarihli kararıyla Basın ve Medya Çalışanları Günü olarak ilan edilmişti. 

1994 yılından beri kutlanan bu özel günde, basın mensuplarına Gazeticiler Birliği'nin 'Altın kalem' ödülü veriliyor. 

Özbekistan yıllardır Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve pek çok insan hakları örgütü ve uluslararası medya kuruluşları tarafından medya özgürlüğünün kısıtlanmasıyla ilgili eleştiriliyor. Ülke, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülkenin arasında 165.sırada yer alıyor. 

Özbekistan Cumhuriyeti ilk Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un ölümünün ardından 4 Aralık 2016'da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Özbekistan’ın yeni Cumhurbaşkanı seçilen Şavkat Mirziyoyev ülkede siyasi, ekonomik ve sosyal reformlar başta olmak üzere birçok değişikliğe imza attı. 

Özellikle, yıl başından beri, 1990'larda  tutuklanmış gazetecilerin serbest bırkılmasının tartışmaları henüz tamamlanmadan, 27 Haziran Özbekistan Basın Günü yaklaşmasyla ülkedeki bu reformların basın özgürlüğüne ne derece etkisi olacağı tartışılıyor.

Günümüzde ülkede bin 500 civarında medya kuruluşu ve 10 binden fazla gazeteci faaliyet gösteriyor.