Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 59 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'da Hapisteki Tüm Gazeteciler Özgürlüğüne Kavuştu

Özbekistan'da 90'lardan beri hapiste tutuklanan tüm gazeteciler özgürlüğüne kavuştu. 

Özbekistan


Özbekistan'da 27 yıllık otoriter yönetiminin ardından ülkenin yönetimine geçen Şavkat Mirziyoyev, yapılan reformların kapsamında basını da ele aldı. 

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in 1,5 yıllık yönetimi döneminde, 1999'da ve sonradan tutuklanan toplam 5 gazeteci serbest bırakıldı. 

2017 yılının Ocak ayında, Gazetecileri Koruma Komitesi, yeni cumhurbaşkana, Özbekistan'ın eski cumhurbaşkanı İslam Karimov'un döneminde tutuklanan tüm gazetecileri serbest bırakmaya çağıran açık bir mektup yazmıştı.

Bunun sonucunda bu yıl Şubat ayında devlet karşıtı suçlarla suçlanarak 2009 yılında tutuklanan Dilmurat Saidov ve 19 yıldır hapiste bulunan Yusuf  Rizumuradov ile Muhammed Bekcanov özgürlüğüne kavuşturulmuştu. 

2018 yılının başında “anayasal düzeni devirmeye teşebbüs etme” iddiasıyla gözaltına alınan serbest gazeteciler Bobomurod Abdullayev ile Khayot Nasreddinov de Mayıs ayında mahkeme tarafından aklanarak serbest bırakılmışlardı. 

Gazetecileri Koruma Komitesi ülkedeki basının durumunun değiştirilmesi için, reform odaklı bir cumhurbaşkanının vaatlerinin yetersiz olduğunu belirtti. Ayrıca, Yusuf Ruzimuradov ve Muhammed Bekzcanov başta olmak üzere uzun süre tutuklu kalan gazetecilere tazminat ödenmesi gerektiği belirtildi.

Dünyada toplam 262 gazeteci cezaevinde bulunuyor.