Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'da İlk Özel Okul Açıldı

Özbekistan'ın Andican ilinde 2018-2019 okul yıllarında eğitim öğretimine başlamak üzere ''Zahiriddin Muhammed Babur Universal Academy'' adında özel ilk ve orta öğretim okulu açıldı.

Özbekistan


Özbekistan Cumhuriyeti'nin 1991 yılında bağımsız olmasının ardından ülke çapında yüksek öğretime kadar eğitim bütün vatandaşlara ücretsiz olarak devlet tarafından sağlanması anayasada belirtilmiştir. Hükümet eğitim konusunda çok hassas davranmış ve eğitimin sadece devlete ait olması iddiasıyla özel okulların açılmasına izin vermemiştir.

Özbekistan


2016 yılında Özbekistan'da hükumetin değişmesiyle beraber eğitimde de reformlar başlatılmıştır. Özbekistan Cumhuriyeti başkenti Taşkent'te İngiltere, Kore, Rusya, Malezya, Singapur, İtalya gibi yabancı ülkeler, ikili anlaşmalarla özel üniversiteler açmışlardı ancak ilköğretim, ortaokul ve lise eğitimi veren özel eğitim kuruluşlarının açılmasına izin verilmemişti.

Özbekistan


2018 yılından itibaren Hükumetin Eğitimde Reform Siyaseti gereği Özel İlk ve Orta Öğretim Okulları açılmasına izin verildi ve ilki Andican ilinde açıldı.