Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'da Rosatom ortaklığıyla nükleer enerji santrali inşa edilecek


29 Aralık tarihinde Özbekistan ve Rusya hükumetleri Taşkent'te atom enerjisinin barış içinde kullanılması konusunda bir anlaşma imzaladılar. Özbekistan hükumeti adına anlaşmayı başbakan yardımcısı Nodir Otajonov, Rusya tarafından ise Rosatom devlet şirketi CEO’su Aleksey Lihaçyov imzaladı.

Anlaşma, işbirliğinin geleceği açısından önemli olan Özbekistan’da nükleer enerji konusunda uzman kadroları yetiştirilmesi, milli altyapıyı sağlanması ve geliştirilmesi, ülkede bir nükleer enerji santrali ve araştırma reaktörünün inşası, uranyum arama ve işleme konularını kapsıyor.


Özbekistan


Anlaşma aynı zamanda, somut projeler ve araştırma için ortak çalışma gruplarının kurulmasının yanı sıra uzmanlar arasında fikir alışverişini sağlamak için seminer ve sempozyumların gerçekleştirilmesini öngörüyor.

İmza töreni sonrasındaki konuşmasında Lihaçyov "Bizim önerimiz Özbekistan'da, X + VVER-1200 kuşağının iki bloktan oluşan bir istasyon inşa etmektir. Bu gibi istasyonları inşa etme konusundaki tecrübemiz çok önemli " dedi.

Lihaçyov, Özbekistan açısından büyük önem arz edecek olan projenin, enerji üretiminin çeşitlendirilmesi ve enerji güvenliğinin sağlanması açısından büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.


Kaynak: Gazeta.uz