Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan’da Stalin Rejiminin Kurbanlarını Anma Günü

Özbekistan’da her yıl 31 Ağustos Stalin döneminde siyasi nedenlerden ötürü şehit edilen binlerce kurbanlar anısına Kurbanlar anma günü kutlanıyor.

Özbekistan’da Stalin Rejiminin Kurbanlarını Anma Günü


Özbek halkının binlerce fedakar ve cesur nesillerini hatırlamak, hakikati ve adaleti yeniden tesis etmek, genç nesilleri halk kahramanlarına karşı sevgi ve hürmet duygularıyla yetişmelerini sağlamak, farkındalık yaratmak, bağımsızlık yıllarında milli değerleri yeniden inşa etmek, tarihi hakikat ve adalet ilkeleri çerçevesinde yeniden öğrenmek, halkın zengin manevi mirasını korumak, geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla 2001'den beri her yıl 31 Ağustos Kurbanları Anma Günü olarak kutlanıyor.

Özbekistan’da Stalin Rejiminin Kurbanlarını Anma Günü


1 Mayıs 2001 tarihinde Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un bağımsızlık yolunda şehit edilen halk kahramanları anısına Şehitler anıtı müzesi oluşturulmasıyla ilgili kararnamesiyle başkent Taşkent'te ''Şehitler Anma Müzesi'' kuruldu. Müzede Sovyetler dönemi bağımsızlık yolunda şehit olan yazar, şair, alim ve fikir adamaları olan Türkistan Ceditçilik Harekatı vekillerinin zorlu hayat hikayeleri, mücadelesi ve parlak geleceğe ışık tutan fikirlerinden oluşan kitaplar sergilenmektedir.