Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan Devlet Vergi Komitesi'nde 1245 Personel Görevden Alındı

Devlet Vergi Komitesi, ticari kurumların çıkarlarını korumak ve kamu vergi dairesindeki bazı yolsuzluğun önlenmesi için yüzlerce personelinin iş sözleşmesini iptal etti. 

Özbekistan Devlet Vergi Komitesi


Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın 6 Haziran 2018 tarihli, "Devlet Vergi Hizmet Kurumlarının İşleyişini İyileştirme Önlemleri Üzerine" başlıklı kararıyla, vergi daireleri ticaret ve iş danışmanlığı ve servis hizmetlerini gösteren devlet kurumuna dönüştürülmüştü.

Devlet Vergi Komitesi Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları'nın açıklamasına göre, Komite kararname çerçevesinde, Perakende Ticaret ve Hizmet Alanındaki Yolsuzlukların Önlenmesi Merkezi Bölümü ve Bölgesel Bölümlerinin işlerine son verilmesini, bu bölümlerde çalışan 1245 personelin iş sözleşmesinin iptal edilmesini kararlaştırdı.

Daha önce sosyal medyada Devlet Vergi Komitesi'nin bölgesel devlet vergi idarelerine gönderen temsiclilerinin girişimcilerin faaliyetlerine müdahale etmeleri ve tüm vergi denetimlerini yasaklaması ile ilgili haberler yayımlanmıştı.

Bu tür denetleyici faaliyetlerin yürütülmesi, faaliyetine son verilen idarelerin görevleri idi. Bu nedenle, Devlet Vergi Komitesi, ticari kurumların çıkarlarını korumak ve kamu vergi dairesindeki bazı yolsuzluğun önlenmesi için böyle bir karar aldı.