Aynur Toleubayeva
4 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'da 13 Büyük Cami Açıldı

Özbekistan'da 2018'in ilk yarısında, 13 yeni cami açıldı. Özbekistan'ın Müslümanlar Yönetim Kurulu Başkanı müftü Usmankhon Alimov yeni cami açılışlarını Kazakistan’da düzenlenen "Kardeş toplulukların ortak manevi değerleri" forumunda yaptığı konuşmasında bildirdi.

Özbekistan


Müftü Usmankhon Alimov, "Sadece Surhandarya bölgesinde 7 yeni cami faaliyetine başladı.'' dedi.

Uluslararası foruma Özbekistan ve Kazakistan din adamlarından yaklaşık 600 temsilci katıldı. Yerel basında çıkan haberlere göre, taraflar deneyimlerini paylaştılar, cami çalışanlarının uzmanlığını ve bilgisini, imajlarını ve sorumluluklarını, modern toplumdaki rollerini artırma konularını ele aldılar.

Organizatörler toplantı sonrası iki kardeş ülkenin manevi işbirliğinin güçlendirilmesinin, kutsal yerlere ortak hac organize edilmesi ve araştırma yapılmasının beklendiğini belirttiler.

Özbekistan'da ana yollar boyunca, turistlerin ve yolcuların manevi ihtiyaçları için, 20-30 kişilik kapasiteye sahip mecsitlerin açılması da planlanıyor. Bu mescitlerde Cuma namazları ve vaazlar dışında diğer faaliyetlerin gerçekleştirilmesi yasaklanmıştı.

2017 yılında Taşkent'teki uluslararası havaalanında namaz kılmak için mescitler açılmıştı.