Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 51 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan’dan 101 Ülkeye Vize Muafiyeti

Yabancı ülke vatandaşlarının Özbekistan'a seyahat edebilmek için Özbekistan'ın yurt dişindeki elçilikleri ya da konsolosluklarına vize başvurusunda bulunmalarına artık gerek kalmayacak.

Özbekistan’dan 101 Ülkeye Vize Muafiyeti


Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in 4 Temmuz’da imzaladığı kararname gereğince 15 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yabancı ülke vatandaşları Özbekistan'a e-vize olarak bilinen internet üzerinden vize alarak seyahat edebilecekler. E-vize başvurulduğu tarihiden itibaren iki gün içerisinde değerlendirilerek sağlanacaktır. Ziyaretçiler Özbekistan vizesine sahip olmak için yapmaları gereken tek işlem internet üzerinden e-visa.uz adresinden vize başvurusunda bulunarak 20 dolar vize ücreti ödemeleri yeterli olacaktır.

Ayrıca 15 Temmuz itibariyle Özbekistan Uluslararası Havalanları vasıtasıyla bir üçüncü ülkeye seyahat etmekte olan yabancı ülke vatandaşlarına 5 günlük vize muafiyeti uygulanacaktır.

Mart ayında Özbekistan, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 7 ülkeye vize muafiyeti kararı almış 39 ülke vatandaşlarına kolaylaştırılmış vize uygulamasına geçmişti. Vize siyasetinde yapılan değişiklikler sonucu olarak 2018 yılının ilk beş ayında ülkeye gelen yabancı turist sayısı geçen sene aynı zamana göre 93% artarak 2,2 milyona ulaşmıştı.