Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 33 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan’dan Prof. Dr. Aziz Sancar'a Fahri Doktora Unvanı

Prof. Dr. Aziz Sancar, Özbekistan Milli Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına layık görüldü.

Özbekistan’dan Prof. Dr. Aziz Sancar


Özbekistan Milli Üniversitesi tarafından Aziz Sancar onuruna ”Aziz Sancar: Bilimin sonsuzluğunda bir hayat” adlı konferansı düzenlendi.

Birçok öğretim üyesinin yanı sıra Özbek öğrencilerin de katılım gösterdiği konferans oldukça dikkat çekti. Konferansa Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve Özbekistan Milli Üniversitesi Rektörü Avaz Marahimov da katıldı.

Özbekistan sınırları içinde olmaktan oldukça memnun olduğunu belirten Sancar, Özbekistan bayrağını da beraberinde ABD'ye götüreceğini ve orada kurduğu Türk Evi’nde Azerbaycan ve Türkiye bayraklarının yanına asacağını söyledi.

Geçmiş Türk bilginlerine de değinen Sancar "El Harezmi'nin torunları olarak Türk gençlerinin görevi, dünya bilimine katkı yapmaktır." dedi.

Kendisinin Nobel ödülü almasını ise "Avrupa devletlerinin beklemediği bir olay olarak" yorumlayan Sancar, güçlü ve ileride saygınlık kazanmak için bilim ve fende daima ilerde olunması gerektiğini belirtti. Sancar ”Bilimsiz saygınlık söz konusu değildir. Bu Türk Dünyasının beraber olmasıyla da olabilir, gerçekleşebilir. Küçüklüğümden bu yana Türk Dünyası adına düşüncelerim oldu ancak büyük toplum içinde sıradan bir vatandaş olarak bunu söyleyemiyordum Çok şükür ki Nobel aldım. Artık büyük topluluklara düşüncelerimi söyleyebiliyorum. Umarım faydalı olur” dedi.

"Ata Yurdunuza hoş geldiniz" denerek karşılanan Sancar’ın ziyareti, Özbekistan Milli Üniversitesi’nin 100 yılına denk gelmesi adına da özel bir anlam taşıyor.

Özbekistan Milli Üniversitesi Rektörü Marahimov, "Nobel Ödülü'nün Sancar tarafından kazanılması Türkiye kadar Özbekistan’ı da fazlasıyla gururlanmıştır." dedi.

Konferans sonrasında Rektör Avaz Marahimov, Aziz Sancar'a Özbekistan Milli Üniversitesinin fahri doktora ünvanını takdim etti. Konferansa gelen Özbek öğrenciler ve öğretim üyeleri ise törenin ardından Sancar ile fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.