Berna Usta
2 years ago - 1 Dakika, 26 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'dan Türk Yatırımcılara "Serbest Bölge" Fırsatı

Serbest ekonomi bölgeleriyle yabancı yatırımı artırmayı hedefleyen Özbekistan, Ürgüt Serbest Ekonomi Bölgesi'nde vergi ve gümrük muafiyeti sağlayarak Türk yatırımcılara fırsatlar sunuyor.

Özbekistan


Semerkant’taki Ürgüt Serbest Ekonomi Bölgesi Müdürü Jamşid Haydarov, AA muhabirine, serbest ekonomi bölgesi ve yatırımcılara sunulan fırsatlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haydarov, 2017 yılında ülkenin Harezm, Buhara, Semerkant ve Fergana vilayetlerinde 7 yıla kadar vergi ve gümrük ödemelerinden muaf tutulacak 4 serbest ekonomi bölgesinin kurulduğunu ve Semerkant'taki Ürgüt Serbest Ekonomi Bölgesi'nin de bunlardan biri olduğunu söyledi.

2019'dan itibaren bölgede yaklaşık 60 projenin hayata geçirileceğine işaret eden Haydarov, bu projelerden 6'sı Türk yatırımcılara ait yeni projeler olacağını, elektronik, halıcılık, tekstil, ayakkabı ve küçük ev aletleri gibi sektörlerden firmalarla anlaşmalar yapıldığını anlatan Haydarov, yıl sonuna kadar 3 Türk şirketinin çalışmalarına başlamasının beklendiğini bildirdi. Ayrıca Türk Hava Yollarının İstanbul-Semerkant arası uçuşlarının başlamasıyla bölgeye ulaşımın da kolaylıkla sağlanabildiğini dile getirdi.

''Ürgüt Serbest Ekonomi Bölgesi bizzat Türk yatırımcılarını ülkeye çekmek için açılmıştır." diye konuşan Haydarov, yatırım miktarına göre 3 seneden 10 seneye kadar tüm vergilerden ve üretim amacıyla getirdikleri ürünlerde gümrük ödemelerinden muaf tutulacaklarını belirtti. Haydarov, Yatırımcıların hiçbir ödeme yapmadan ürünlerini üretip buradan başka ülkelere ihraç edebilecek ve Türk yatırımcıların buradan Avrasya ve Asya pazarına ulaşabileceğini ifade etti.

Söz konusu bölgenin iki ülke ticari ilişkilerine de katkı sağlayacağını vurgulayan Haydarov, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari ilişkileri daha da güçleneceğini, Türk yatırımcılar için destek sağlayacaklarını belirtti.