Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan Halk Sanatçısı Husan Şaripov Vefat Etti

Özbekistan Halk Sanatçısı Husan Şaripov, 26 Haziran'da 80 yaşında vefat etti.

Özbekistan Halk Sanatçısı Husan Şaripov Vefat Etti


Taşkent'te 1937 yılında dünyaya gelen oyuncu, A.Ostrovsky Taşkent Tiyatro ve Ressamlık Sanatı Enstitüsü'nün Oyunculuk Fakültesi mezunuydu.

Husan Şaripov, kariyeri boyunca, sanatta birçok yerde faaliyet göstermiş ve bu alanda çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir. 1959-1991 yıllarında Muqimiy Özbek Devlet Müzikal Drama Tiyatrosu'nda oyuncu olarak çalışırken aynı zamanda 1980-1985 yıllarında Taşkent Tiyatrosu ve Rönesans Sanatı Enstitüsü'nde öğretmen olarak da çalışmıştır. 1985 - 1988 yılları Muqimiy Tiyatrosu başkanlığını yapmış, 1990 - 1995 yılları Özbekistan Radyo ve Televizyon Kurumu'nda, 1995 yılından itibaren ise Özbekistan Tiyatro Sendikası'nda görev yapmıştır.

Sanatçı oyunculuk alanında da birçok karakterleri canlandırmıştır. Örneğin, “Suyunçi” filmindeki Şermat karakteri, “Maysara’nın İşi” filmindeki Hacı Alam, "Vadili Gelin"nde Husan abi, "Merhumun hatırı"nde park yeri müdürü, "Gelinler Ayaklanması"nda Husan, "Anneannemi getirin"de Ilham ve diğer filmlerde komik karakterleri canlandırmıştır. 1968'den beri Özbekistan kanalında yayın yapan Teleminyatür Tiyatrosunun katılımcılarından biriydi.