Mamurjon Akhmatjonov
4 years ago - 2 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan Çıkış Vizesini Kaldırıyor

Özbekistanlılar, 2019 yılından itibaren yurtdışına yalnızca pasaport ile çıkış yapabilecekler.

Özbekistan Çıkış Vizesini Kaldırıyor


Özbekistan'da kimlik uygulamasında değişiklikliğe giderek biyometrik pasaport kullanılmaya başlanacak. Bu uygulamayla yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlardan Sovyet döneminden beri talep edilen çıkış vizesine gerek duyulmayacak.

Özbekistan'ın Çıkış Vizesi Uygulaması

Özbekistan, bağımsızlık sonrası (1 Eylül 1991) eski Sovyet kimlik sisteminin etkisiyle kendi vatandaşlık kimliği uygulamasını geliştirmiştir. Özbekistan’da 16 yaşına gelen her vatandaş, vatandaşlığını belirleyen pasaport (Özbekistan’da kimlik kartı uygulanmıyor) almak zorundadır. Ayrıca  ülke vatandaşlarının yurtdışı seyahatları için İçişleri Bankalığı'nın yetkili bölümünden iki senelik yurt dışına çıkış izni (ovir vizesi) almak zorunluluğu bulunuyor. İki senelik süre ile verilen çıkış vizeleri yetkili kurum tarafından vatandaşlık pasaportuna yapıştırılıyor. Vize süresi dolan Özbekistan vatandaşlarının ülkeye dönerek yeni vize almaları gerekiyor. 

Özbekistan Çıkış Vizesini Kaldırıyor
Pasaporta yapıştırılmış çıkış vizesi. 

Özbekistan'da Yeni Pasaport Uygulaması

Normatif yasal düzenlemeler portalında, Özbekistan Cumhuriyeti'ndeki pasaport sisteminin geliştirilmesine yönelik tedbirleri öneren taslak kararname kamuoyuna sunuldu. Üç belgeli sistemi öneren kararnameye göre: vatandaşların ülke içinde biyometrik pasaport, yurtdışına çıkmak için biyometrik pasaport ve ülke içinde kimlik numarası yazılı kimlik kartı olmak üzere toplam üç resmi belge alması gerekiyor.

Taslak kararnamede , 1 Ocak 2019'dan itibaren yurtdışına çıkma izni (ovir vizesi) etiketinin kaldırılması öngörülüyor. Onun yerine yurtdışı seyahat pasaportu yeterli olacak. Bu tasarı Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in talimatı üzerine Ağustos 2017'de hazırlanmıştı.

Kararnameye göre:

  1. Özbekistan vatandaşı biyometrik pasaportu, Özbekistan topraklarında kimliği kanıtlayan bir belgedir. Aynı zamanda Özbekistan vatandaşlığını teyit eden elektronik bilgi yongasına da sahiptir;
  2. Yurtdışına seyahat için biyometrik pasaport, yurtdışına çıkıp ülkeye girerken Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşlığını teyit eden bir belge;
  3. Elektronik kimlik kartı (kimlik kartı) - ülke topraklarında sahibinin kimliğini kanıtlayan bir belgedir. Bir vatandaşın özel kimlik numarası ve kişisel bilgilerini taşıyan, sahibinin kamu hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan elektronik kimlik kartıdır.

Yabancı ülkelere seyahat için biyometrik pasaportun süreleri:

  1. Doğumundan bir yaşa kadar - 2 yıl
  2. Bir yaştan 16 yaşa kadar - 5 yıl
  3. 16 yaşından büyüklere - 10 yıl

Şu anda Özbekistan'da yurt içindeki pasaportla kimlik kartının çok farklı olmadığını belirten ve iki belgenin bire indirilmesine yönelik tartışmalar da devam ediyor. Taslak kararnamenin değiştirilmesi yada iptal edilmesi de gündeme gelebilir.