Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan Kırgızistan'da Dokuz Tane İşletme Kuracak

Özbekistan, Kırgızistan’da motorlu araç bakımı, tarım makineleri imalatı, plastik üretimi ve diğer alanlarda hizmet vermek amaçlı dokuz tane işletme açacak. Bununla ilgili kamuoyuna Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırımları Destekleme ve Koruma Ajansı Müdür Yardımcısı Şunkorbek Odilbekoğlu açıkladı.


Özbekistan Kırgızistan


Açılacak olan bu yedi şirket Kırgız-Özbek ortak girişimi statüsüne sahip olacak. Özellikle Özbekistan'ın Artel Mühendisliği ve Kırgızistan'ın Imzo L.T.B. şirketleri, Artel çamaşır makineleri, Perfect Plast Profili (ÖZB) ve Imzo LTD (KG) ise plastik ve alüminyum profiler üretimi için fabrika kuracak.

Ayrıca, "UzAvtoSanoat" ve "AvtoAnodoZavod" Kırgızistan'da iki tane tarım makinesi ve yol araçları yedek parçası imalat şirketi, ayrıca Kırgız DT Teknik ve Avtosentr Estakada Özbek şirketi ile birlikte otobüs parça toplama ve nakliye hizmetleri tesisi kuracak. "Avtosentr Estakada" ve "Ravon Motors Tyan Shan" bir araba montaj fabrikası ve bayi merkezi açılması yönünde karara vardı.

Ayrıca Taşkent'te bulunan Artel Engineering, Kırgızistan'daki şubesini açıyor ve MediaPark eğlence merkezi kuruyor.

Bu işletmelerden bazıları zaten kurulmuş durumda ve geri kalan işletmelerin 2018 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bişkek, Oş ve Kara-Balta'da da yeni şirketler açılacak.

Kaynak: Kun.uz