Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 26 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan "Seyahat İçin Dünyanın En Güvenli Ülkeleri" Listesinde

2018 Global Law and Order raporuna göre Özbekistan, seyahat için dünyanın en güvenli ülkeleri listesinde yer alıyor.

Özbekistan "Seyahat İçin Dünyanın En Güvenli Ülkeleri" Listesinde


Güneş, deniz ve kumsallar seyahat etmeyi planlarken göz önünde bulundurulan en önemli faktörlerdir, ancak yolculuk için çok önemli olan başka bir faktör de güvenliktir.

Gallup'un Amerikan araştırmacıları tarafından hazırlanan 2018 Global Law and Order raporu insanların seyahat ederken kendilerini ne kadar güvende hissettiklerine dayanmaktadır.

Rapor hazırlanma sırasında 142 ülke vatandaşları arasında, yerel polis faaliyeti, yalnız yolculuk sırasında güvenlilik hissi ve suçluluk oranına dayanarak hazırlandığı bildirildi. Gallup 15 yaşın üzerinde 148 binden fazla insanı görüşlerine başvurdu.

Böylece 2018 Global Law and Order Raporuna göre Singapur düşük suç oranlarına bağlı olarak 97 puanla ilk sırada yer almaktadır.

İkinci sırada Norveç, İzlanda ve Finlandiya'nın isimleri. 93.sırada olan bu üç ülke, doğa ve çevre dostu şehirler ile yaşam kalitesi göstergelerinin sıralamasında düzenli olarak yer almaktadır.

Özbekistan 91 puanla Gallup raporunda beşinci sırada yer aldı. Raporda, "Bir zamanlar eski İpek Yolu'nun bir parçası olan işbu güzergah Orta Asya'nın güzel bir ülkesi" olarak geçiyor. Bununla birlikte, Honkong de 91 puanla listede beşinci sırada yer aldı.

90 puanla İsviçre ve Kanada listenin yedinci sırasında yer almaktadır.

Endonezya 89 puanla listenin ilk on sırasının sonuncusu olarak tamamladı. Son yirmi yıldır Güneydoğu Asya ülkesi olan Endonezya terör saldırılarına tanık olmasına rağmen, seyahat için güvenli ülkeler listesi içinde yer aldı.

Rapor hazırlama uzmanlarına göre, bu bilgi turizm açısından ilgi çekicidir. 2011 yılında Mısır olayları sonrasında, ülkedeki turizm endüstrisi önemli ölçüde düşmesine rağmen Mısır, Danimarka, Slovenya, Lüksemburg, Avusturya, Çin ve Hollanda ile beraber Gallup raporunun 10 sırasında yer aldı.