Aynur Toleubayeva
3 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan ve Türkiye Arasında Yatırım Anlaşması İmzalandı

Özbekistan ve Türkiye Cumhurbaşkanları arasında büyük görüşme gerçekleşti. Kuksaroy’da gerçekleşen görüşme sonucunda 20'den fazla belge imzalandı. Yapılan görüşmelerin sonunda 3 milyar dolarlık yatırım projeleri konusunda anlaşmaya varıldı.

Özbekistan ve Türkiye Arasında Yatırım Anlaşması İmzalandı


Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Özbek-Türk stratejik işbirliğini yeni bir düzeye yükseltmek için ortak bir bildiri imzaladılar.

Bu bildiri İktisadi, ticari, ulaştırma, lojistik, endüstriyel, enerji, bilim, eğitim, turizm ve diğer alanları kapsamaktadır. İşbirliğinin öncelikli bir yönü de turizm alanıdır. Türk şirketleri ile Özbekistan'ın tarihi kentlerinde modern otel kompleksleri inşa etmek, turizm altyapısı ve tren endüstrisi uzmanları geliştirmesi hedeflenmektedir. İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar arasında: Kömür ve Doğalgaz Tesisi, Yeni Havalimanının Altyapısının Geliştirilmesi, Kredi Anlaşması, Taşkent’te Türk İş Merkezi vb. gibi faaliyetlerden oluşmaktadır.

Ayrıca Taşkent’te Özbekistan Expo Merkezi’nde düzenlenen Özbek-Türk iş forumundan 50'den fazla yeni yatırım projesine 3 milyar dolarlık anlaşma yapılması bekleniyor.

Kaynak: ca-news.org/news