Türkan Hüseynova
3 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan Yabancı Turistler için Altın Külçe ve Mücevher Üretecek

Önümüzdeki yıllarda Özbekistan'ın Navoi bölgesinde altın ve gümüş külçeler üretmek için modern yüksek teknolojili üretim kompleksi oluşturulacak.

Özbekistan Yabancı Turistler için Altın Külçe ve Mücevher Üretecek


Yeni tesis, Navoi Madencilik ve Metalurjik Kombine bazında kurulacak. Tesiste 5 ila 1000 gram ağırlığında külçeler üretilecek.

Navoi Madencilik ve Metalurji Şirketi kendi üretimindeki mücevher kalıntılarını satabilecek. Aynı zamanda ülkeden mücevher ihraç etme prosedürü büyük ölçüde basitleştirilecektir. Şu anda  yabancılar sadece kişisel kullanımı için sınırlı miktarlarda Özbekistan altın eşyalarını dışarıya satabiliyorlar.

Özbekistan Yabancı Turistler için Altın Külçe ve Mücevher Üretecek


Bu proje, dünyanın esas ticareti olan alışveriş turizminin gelişmesini sağlayacak.

Birçok ülkede seyahat sırasında altın eşya satın almak gibi bir gelenek var. Örneğin, Çin ve Hindistan'dan gelen turistler altın alabilecekleri ülkelere seyahat etmeyi çok istiyorlar ve bu da oldukça büyük bir turist akımı anlamına geliyor. Turizm yollarının kavşağında konumlanan Özbekistan, bu pazarda ciddi bir oyuncu olabilir. 

2020 yılına kadar Özbekistan, mücevher ürünlerinin yıllık üretimini 40 milyon dolardan fazla artırmayı ve yaklaşık 14 milyon dolarlık mücevher ihracatını yapmayı planlıyor.

Kaynak: timesca.com