Murat Tuncay
1 year ago - 3 Dakika, 16 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özgüvenimizi Nasıl Kazanırız?

Özgüven sorunları ve özgüvenimizi artırma yöntemleri

Özgüven, insanın kendi değerini bilmesi ve buna inanmasıdır. İnsanlar, yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları sorunları mücadele ederek ve güçlü durarak bertaraf ederler. Bunu başarabilmenin en önemli kriteri kişinin kendine olan özgüvenidir. Kişi her şeyden kendi gücüne ve başarabilme kabiliyetine inanır ve sorunların üzerine bu inançla gider.

Peki özgüvenimizi artırmak için neler yapmalıyız? Özgüveni artırmanın yolları nelerdir?

Özgüvenimizi Nasıl Kazanırız?


Özgüven kazanımı çocukluk çağında başlar. Çocukluk döneminde özgüven kazanımı için en büyük görev aileye düşmektedir. Ailenin doğru tutum ve davranışları, çocuğa özgüven duygusunu aşılamaktadır. Ancak bazen çocuklukta uygulanan yanlış davranışlar ya da ergenlik ve yetişkinlik döneminde yaşanan olumsuz olaylar, travmalar insanların özgüvenlerini kaybetmesine neden olabilir. Bu insan hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyen bir durumdur. Özgüven eksikliği beraberinde hem ruhsal hem de sosyal anlamda birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Bu yüzden de kişinin özgüvenini yeniden kazanması için hem kendine hem de yakın çevresine düşen görevler vardır.

Özgüvenini kaybetmiş bir kişinin yeniden özgüvenini kazanması için öncelikle kendini eleştirmeye bırakması gerekmektedir. Eğer sürekli ‘ ben bunu yapamam, sevilmiyorum, önemsenmiyorum, ciddiye alınmıyorum, beceriksizim’ gibi cümleler aklımızda ve dilimizde olursa başarma şansımız tabii ki olmayacaktır. Bu yüzden öncelikle eleştirici iç sesimizle başa çıkmamız gerekiyor. Onu duymamamız, duymaya başladığımızda da sürekli aksini düşünerek o sesi bastırmamız gerekiyor. Bunu başarmak kesinlikle zor değil. 

Özgüvenimizi Nasıl Kazanırız?


Kimse Mükemmel Değildir

Kimsenin mükemmel olmadığı bir dünyada kendimizden mükemmel olmamızı beklemek kendimize haksızlık olur. Herkes her konuda başarılı olmadığı gibi kendimizin de her konuda başarılı olmamızı bekleyemeyiz. Bunun yerine neleri iyi yaptığımızı, hangi alanlarda becerilerimiz olduğunu gözden geçirmemiz gerekir. Bunların farkına varmak önemlidir. Ve tabi ki bu alanda kendimizi geliştirmek de özgüven kazanımı ve özgüveni artırmak için olumlu bir adım olacaktır. Bu konular hakkında ve doğru bildiğimiz tüm konular hakkında kararlı bir şekilde sesli olarak konuşmamız özgüvenimizi yeniden ortaya çıkarmamızı sağlayacaktır. Konuşmaktan çekinmeyin. Düşüncelerinizi sesli olarak ifade edin. İçinize kapanmayın.

Yaptığımız işlerde her zaman pohpohlanmak isteriz. Başkalarının onayı olmadan yaptığımız işin başarılı olduğuna inanmayız. İşte bu durum kendimizde ki özgüven duygusunun eksikliğini gösterir. Başarılı bir iş yaptığımıza öncelikle kendimiz inanmalıyız. Başkalarının fikri değil kendi fikrimiz önemli olmalıdır.

Sorumluluk Almak

Özgüven kazanmanın bir başka şartı da sorumluluk almaktır. İş, aile ve sosyal hayatlarımızda bir karar alınması gerekiyorsa bunu cesur ve aktif bir şekilde yapmalıyız. Hata yapmaktan korkup çekimser durmak bizi daha çok hata yapmaya itecektir. Ve hatalar insanlar içindir. Herkes hata yapabilir. Bizler sorumluluk alıp sorumluluklarımızın arkasında durmayı başarırsak eksikliğini duyduğumuz özgüveni de kazanırız.

Özgüven kazanmak isteyenleri öncelikle kendilerini hapsettikleri ortamlardan dışarı çıkmaları gerekir. Cesur, atılgan ve enerjik bir şekilde çevrenizde ki daireyi genişletin. Daha fazla insanların olduğu ortamlara girin ve onları gözleyin. Yeni ortamlarda yabancıların arasında düşüncelerinizi dile getirmek çok daha kolay olacaktır. İnsanlar nasıl davranıyor, nasıl konuşuyor, nasıl iletişim kuruyor gözlemleyin ve sizde bunlardan kendinize dersler çıkararak uygulayın.

Özgüveni kazanmak için korkuları yenmek gerekir. Hata yapmaktan, gülünç duruma düşmekten korkmayın. Siz kendinize inanır ve güvenirseniz çevrenizdekilerde size güvenecektir. Öncelikle kendinizi eleştirmeyi bırakın ve eleştirenlere karşı da kendinizi savunun.

Kişi özgüveni konusunda öncelikle yeteneklerinden emin olmalı, kimlerin yanında daha özgüvenli hissettiğini, neden o insanların yanında daha özgüvenli hissettiğini ve özgüven eksikliğini hangi konularda, kimlerin yanında hissettiğini saptamalıdır. Bunun sonucunda da özgüven hissinin az olduğu yer ve zamanlarda kendilerine güven aşılama yöntemlerini kullanmalıdırlar.