Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazak Öğretmen Afrika'daki 280 Aileye Gıda Yardımı Yaptı

Kazakistan'ın Pavlodar ilçesinde yaşayan bir öğretmen Ramazan ayında 280 Afrikalı aileye yetecek kadar yardım topladı.

Kazakistan'ın Pavlodar İl Başkanlığı basın servisinin açıklamasına göre, 29 yaşındaki İngiliz dili öğretmeni Togzhan Intykbaeva arkadaşları ile birlikte yardım amaçlı 2,5 milyon tenge topladı ($ 7600).

Kazak Öğretmen Afrika


İhtiyacı olanlara yardım etmek isteğiyle herşeyin başladığını ifade eden Togzhan, 2,5 milyon tenge toplamaya yardımcı olan Kazakistan halkına teşekkür etti.  

Togzhan Yntykbaeva, ''Bu toplanan yardım, Afrika'daki 280 ailenin bir aylık besin ihtiyacını karşılamaktadır. İki günde toplam 130 gıda paketi dağıtıldı. Özellikle çocuklara şeker dağıtıldı. Yardım parasıyla bir ton un, 750 kg pirinç, 750 kg şeker, 250 kg tuz, kahve, domates ve makarna satın alındı. Tüm ürünler paketlendi ve dağıtımı iki ayrı bölgede gerçekleştirildi." dedi.

Eşi Azamat Zhaguparov, "Togzhan ve arkadaşları bu yardımı para yüklü telefon kartlarının tekrar satılmasıyla topladılar. Ramazan ayında az olsa da para toplayıp Afrika'ya göndermek istiyorlardı. Yani birkaç ailenin besin ihtiyaçlarını karşılayıp, yardımın kalan kısmını okulların birine bağışlamayı planlıyorlardı.'' diyerek Kazakistan'ın Milli Eğitim Bakanlığı'nın da bu habere çok şaşırdığını ekledi. 

Kaynak: ca-news.org