Rabiya Arcan
3 years ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Petersburg'daki Ulusal Kütüphane Sergisinde Turgenyev'in El Yazmaları ve Mektupları Sergilenecek

Ivan Sergeevich Turgenev (1818 - 1883) - ünlü Rus yazar, şair, gazeteci ve oyun yazarı, 19. yüzyılın Rus edebiyatınında bilinen isimlerindendir. Turgenev eserleri altı roman, birçok kısa öykü, deneme, tiyatro oyun parçaları ve birçok şiirlerden oluşmaktadır.

Petersburg


St. Petersburg'daki Rus Ulusal Kütüphanesi'nde İvan Sergeyeviç Turgenyev'in doğumunun 200. yıldönümü şerefine yapılacak sergi 10 Ekim Çarşamba günü başladı.

Kütüphanenin mesajında "Sergide ilk kez Turgenyev'den gelen yaratıcı el yazmaları ve mektuplar, biyografik belgeler, Rusya Milli Kütüphanesi'nin fonlarından fotografik portreler sunulacak. Bu sergi, yazarın sadece Rus edebiyatının klasiklerinin 'saf aşk şarkıcısı' olarak bilinmesinin yanında zamanında yaptığı çalışmalarla şiddetli tartışmalara neden olduğunu da anımsatmaya yardımcı olacak" diye belirtmiştir.

Petersburg


Sergiye gelen ziyaretçiler, Turgenyev'in arkadaşlarına ve akrabalarına (Polina Viardot, Dmitry Grigorovich, Vladimir Odoyevski'ye) olan mektuplarını, "Bir Avcının Notları" koleksiyonundan kısa öykülerin el yazmalarını ve "Arifesinde" adlı romanını okuyabilecek. Sergi ayrıca Turgenyev'in köylülerin sorunlarına İmparator II’a gönderdiği mektubunu da bulabilecek. Edebiyat Fonu ve “Sovremennik” dergisine ayrılan bölümde, yazarın sosyal konulara ilgisi, edebi ve kamusal yaşama katılımı anlatılacak.

Ziyaretçilere ayrıca medya bölümünde Turgenyev'in sinema, tiyatro ve müzikle alakalı olan eserleri sunulacak. Özellikle Mikhail Ippolitov-Ivanov'un operasının müzik notlarından "Asya", Pyotr Schenk'ın "Hayaletler", Vladimir Gardin'in "Dvoryansloe Gnezdo"(1914) popüler filminden kareler, Vladimir Gaydarov ve Olga Gzovskaya’nın "Arifesinde" operasının çekimleri de sergide görülebilecek.

"Ivan Sergeevich Turgenev'in doğumunun 200. yıldönümü" sergisi 9 Kasım'a kadar açık olacaktır.


Kaynak: ria.ru