Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 24 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Piyano Dersleri Yabancı Dil Öğreniminde Çocuklara Yardımcı Oluyor

Yabancı dili öğreniminde piyano eğitiminin çocuklara yardımcı olduğu kanıtlandı.

Massachusetts Teknoloji Üniversitesinin (MIT) McGovern Beyin Araştırmaları Enstitüsü, piyano dersleri sayesinde çocukların ses tonlarını daha iyi ayırt ettiklerini açıkladı. Bu da çocuklara yabancı dil öğrenme konusunda iyi bir yardımcı oluyor. 

Piyano Dersleri Yabancı Dil Öğreniminde Çocuklara Yardımcı Oluyor


Enstitü müdürü Robert Desimone, müzikle uğraşan çocukların hepsinin sayısal gibi özel zihinsel yeteneklere sahip olmasının imkansız olduğunu belirtmekle beraber, müzik eğitimi alan çocukların gürültülü ortamlarda sözleri daha iyi ayırt ettiklerini, özellikle ünsüz sesleri iyi tanıma yeteneğine sahip olduklarını söyledi.

Yapılan anketler gösteriyor ki sanatla ilgilenmeyen insanların aksine, müzisyenler, hem okumada hem insan seslerini ayırt etmede güçlüler.

MIT'ten bilim adamları, Pekin'deki okullardan birinde 4-5 yaş arası 74 çocuğu kapsayan bir araştırma yaptılar. Üç gruba ayrılan çocukların 1. grubu haftada üç kez 45 dakika boyunca piyano çalmayı öğrendi, 2. grup için ek okuma dersleri düzenlendi ve son grup ise hiçbir şey yapmadı. Altı ay sonra çocuklar test ettiğinde piyano çalmayı öğrenenlerde kelimenin ses yapısına dair algılarının daha güçlü olduğu ortaya çıktı ve bunun bilinçli okuma becerilerinin gelişmesinde önemli rol oynadığı sonucuna varıldı.

Genel olarak, ilk iki grup hiçbir ek eğitim almayan çocuklardan daha başarılıydı. Araştırmacılar ayrıca beyin hücresi aktivitesindeki değişiklikleri belirlemek için elektroensefalografi (EEG) gibi bir yöntem kullandılar. Müzikle uğraşan çocukların farklı yükseklikteki ses tonlarına daha keskin tepki verdikleri, kelimeleri de bu şekilde ayırt ettikleri öğrenildi. 

Gelecekte bilim adamları nörolojik değişimlere odaklanmayı planlıyorlar. Bunun için yoğun müzik eğitimi öncesi ve sonrasında EEG testlerinin yapılması düşünülmekte. 

Kaynak: orient.tm