Sevde Kalafat
3 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Plastik Poşet Kullanımına Kısıtlama Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetler ücretli şekilde temin edilecek.

Plastik Poşet Kullanımına Kısıtlama Geliyor


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre plastik poşet kullanımın son zamanlarda daha fazla artması, poşetlerin ağırlık olarak hafif olması sebebiyle doğaya yayılarak çevre kirliliğini ciddi boyutta artırması sebebiyle kullanımında kısıtlama getirileceği belirtildi.

Plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik uygulamalar bakanlık tarafından 1 Ocak’ta yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne dahil edildi.

Plastik poşetlerin ücretli olması kullanımı ciddi oranda azaltacak, file torba, plastik çanta, tekerlekli alışveriş arabalarının kullanımını teşvik edecek.

Ülkedeki tüm ürün satış noktalarında plastik poşetlerin ücretli olarak temin edilmesine ilişkin uygulama 1 Ocak 2019 tarihinde başlayacak.

Plastik Poşet Kullanımına Kısıtlama Geliyor


Toprağın plastiği emme özelliği olmadığı için uzunca bir süre toprakta kalan plastik bünyesinde barındığı zehir ve zararlı kimyasalları toprağa salar. Topraktaki canlılar ve çürütücüler plastiği eritmeye çalışır, plastiğin zehrine maruz kalarak ölürler. Bunun sonucunda toprak ve su dengesi bozulur. Plastiğin toprakta çözünme süresi 1000 yıldan bile uzun bir süreçtir.