Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tarihte Bugün: Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'yı Rahmetle Anıyoruz

145 günlük Plevne Savunmasını komuta eden, gösterdiği direnişle askerlik tarihine geçen Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa, vefatının 118'inci yılında rahmetle anıyoruz.

Tarihte Bugün: Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa

Tokat’ta 1832 yılında doğan Gazi Osman Paşa’nın asıl adı Osman Nuri'dir. İlk görevine Kırım Savaşı ile başlamıştır. Lübnan’da, Girit’te, Yemen’de ve Rumeli gibi bir çok sorunlu bölgede görev yaptı. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında Plevne’de gösterdiği kahramanlık Rusları bile hayran bırakmıştır. Plevne’den yarma harekatı ile çıkmak isterken Ruslara esir düşüp Ayestafanos Antlaşmasından sonra yurda dönmüştür. Genelkurmay Başkanlığı da (Serasker) dahil bir çok önemli görevde bulunan Gazi Osman Paşa, 5 Nisan 1900 tarihinde 68 yaşında vefat etmiştir. Kahramanın kabri Fatih Camii bahçesindedir.

Gazi Osman Paşa'nın ölümünün ardından anısına "Plevne Marşı" bestelenmiştir. Türkiye'de bazı illerde Gazi Osman Paşa anısına inşa edilmiş veya ismi verilmiş yapıtlar vardır. Eskişehir' de Gaziosmanpaşa Üniversitesi, İstanbul'da ise Gaziosmanpaşa Stadyumu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hatırasını yaşatmak için ismi İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesine, Tokat'ın Gaziosmanpaşa kasabasına ve futbol takımı Gaziosmanpaşaspor'a, birçok ilde sokak, cadde ile hastane, okul gibi yerlere verilmiştir.