suzan besici
3 years ago - 1 Dakika, 13 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Azeri Kelimesi Cehaletten Söyleniyor

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Azerbaycanlılar için "Azeri" kelimesinin kullanılmasının yanlış olduğunu vurgulayarak, "Azeri kelimesi Türkiye'de cehaletten söyleniyor. Bu sonradan ortaya atılan kelimedir. Buranın halkı Türk'tür" dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Azeri Kelimesi Cehaletten Söyleniyor


Azeri kelimesi cehaletten kullanılıyor

Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bakü'de Haydar Aliyev Merkezi'nde "Kafkasya Tarihi" konulu konferans verdi. Ortaylı konuşmasında, Azerbaycanlılar için sıkça kullanılan "Azeri" kelimesinin doğru bir tanım olmadığını vurgulayarak, "Azeri kelimesi Türkiye'de cehaletten söyleniyor. Bu sonradan ortaya atılan kelimedir. Buranın halkı Türk'tür." dedi.

Türkler devletsiz yaşayamaz

Türk milletinin yüzyıllar boyu Orta Asya'dan Balkanlara çok sayıda devlet kurduğunu hatırlatan Ortaylı:

"Azerbaycan'la Türkiye de birbirine yakın iki Türk devleti. Haydar Aliyev ilişkimizi çok iyi belirlemiş. Bir millet, iki devlet. Biz bir medeniyetin parçasıyız. Bu kültürün çok renkleri var. Zengin tarihi geçmişe sahipiz. Türkler devletsiz yaşayamaz. Devleti el üstünde tutmamız gerekir." ifadelerini kullandı.

Kafkasya'da en hakim ırk Türkler

Kafkasya’da yaşanan çatışmalara ve etnik sorunlara da değinen Ortaylı, Ermenilerin Anadolu ve Kafkaslarda farklı iddialarda bulunduğunu belirterek:

Ermeniler, Urartuların kendi dedeleri olduğunu iddia ediyor. Ermeniler, Anadolu’ya batıdan, Balkanlar üzerinden gelmişlerdir. Onların Urartularla bağlantısı yoktur. Urartuların Çeçenlerle bağlantılı olduğu büyük ihtimaldir fakat onlar Kafkaslar’dan mı Anadolu’ya geldi, Anadolu’dan mı Kafkaslara gitti belli değil. Ermeniler Kafkasya’ya sonradan yerleşen bir millet. 18. yüzyıla kadar bu coğrafyada Ermeni sayısı çok azdı. Kafkasya’da en hakim ırk ve dil hiç tereddütsüz Türkler ve Türkçedir. Burada Oğuz lehçesi konuşuluyor” dedi.