Fatma Korkut
3 years ago - 3 Dakika, 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Prof. Dr. Turan Yazgan Azerbaycan'da Anıldı

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan ölümünün 6. yılında Azerbaycan İktisat Üniversitesi'nde (UNEC) düzenlenen konferansla anıldı.

Prof. Dr. Turan Yazgan Azerbaycan


Konferansa Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, UNEC Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Doç. Dr. Cihad Demirli, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, TÜDİFAK Eski Dekanı Dr. Sinan Oğan, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Köksal Şahin, Doç. Dr. Ferruh Tuzcuoğlu ve Bursa Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bakan Kasapoğlu konuşmasında, Turan Yazgan'ın Türk dünyası idealini yaşatan büyük bir ülkü adamı olduğunu söyledi. Yazgan'ın rahmet ve şükranla andıklarını belirten Kasapoğlu, vakıf insanı olan Yazgan'ın gösterdiği yolu kendi yolları olarak gördüklerini kaydetti.

Türk dünyasında okullar açan Yazgan'ın kardeş ülkelerin eğitim hayatına büyük katkı sağladığını vurgulayan Kasapoğlu, "Turan Yazgan, Gaspıralı İsmail'den sonra yeni bir eğitim atılımıyla Türkçe konuşup Türkçe düşünen nesiller yetiştirmeye kendini adadı." dedi.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Özoral da Türkiye, Azerbaycan'ın bağımsızlığın ilk gününden itibaren her konuda yanında olduğunu ve bu desteği sonuna kadar sürdüreceğini belirtti.

Türkiye ve Azerbaycan'ın karşılıklı yatırımlarla bir birlerinin ekonomilerine büyük katkı sağladığını ifade eden Özoral, "İş birliği eğitim alanında da devam etmektedir. Türkiye'de eğitim gören Azerbaycanlı sayısı 125 bini geçti. İki ülkenin akademik seviyesini daha ileri taşımak en önemli görevlerimizden biridir." diye konuştu.

Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan da Prof. Dr. Turan Yazgan'ın reklam yapmadan, Türk dünyası aşkıyla çalıştığını belirtti. Oğan, "O dönemde hain FETÖ çetesi, çeşitli maskeler altında bu coğrafyalara sızmaya çalıştığında yaptığı şeyleri öyle abartarak anlatıyordu ki gerçekten de hizmet yaptığı zannediliyordu. Turan Yazgan hocamızın Türk dünyasındaki en büyük düşmanı hain FETÖ’ydü. Yazgan hocamızın bu coğrafyadan bir an önce koparılması ve eğitim faaliyetlerinin bu coğrafyada sonlandırılması için ellerinden gelini yaptılar. Bugün baktığımızda hain çetenin bütün faaliyetleri deşifre oldu, tarih sahnesinden koparılıp atıldı." dedi.

Prof. Dr. Turan Yazgan'ın 6. ölüm yılı anısına düzenlenen konferansta akademisyenler "Azerbaycan ve Türkiye üniversiteleri arasında iş birliğinin durumu ve geleceği" konularında görüşlerini dile getirdi.

Turan Yazgan Kimdir?

Prof. Dr. Turan Yazgan Azerbaycan


1938 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğan Yazgan, 1948’de ilkokul, 1951’de ortaokul, 1955’de lise eğitimini başarıyla tamamladı. 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra askerlik görevini yaptı. 

İmar ve İskân Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yaptı. 1963’te Güney İtalya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere İtalya’ya gitti. 1966’da İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1967’de “Şehirleşme Açısından Türkiye’de İşgücünün Demografik ve Sosyo-Ekonomik Bünyesi” adlı tezle ve pekiyi derece ile doktorasını yaptı. 1971’de “Gelir Dağılımı Açısından Sosyal Güvenlik” konulu tezi vererek doçent oldu. 

1977 ve 1978’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planının Genel Koordinatörlüğü görevini yüklendi. Bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik Güneydoğu Anadolu Gelişme Planını, Başbakanlık Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığına sundu. 1979’da İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Anabilim dalı Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 2000 yılında istifa ederek, üniversiteden emekliye ayrılan Prof. Dr. Turan Yazgan, 1980 yılında kurmuş olduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın genel başkanlığını yürütmeye başladı. Bu vakıf çatısı altında Türk dünyası kültür ve sanatının tanıtılmasına büyük katkılar sağlayan Yazgan, Türk Dünyası müziği, tiyatrosu ve resminin tanıtılması, Türk dünyası liderlerinin ve gençlerinin Türkiye ile kucaklaşması, Türk dünyası çocuklarının şölenlerde buluşması, Türk dilli eğitimin yaygınlaştırılması ve bu amaçla pek çok bilimsel konferans ve toplantılar düzenlenmesine öncülük ederek, Türk kültürünün korunması ve tanıtılması alanlarında çok büyük işlere imza atmıştır.