Murat Tuncay
3 years ago - 3 Dakika, 24 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Psikolojik Rahatsızlıklar Nasıl Oluşuyor?

Hemen her insan hayatının belirli dönemlerinde kendini yorgun, sıkıntılı, yaşananların ağırlığını kaldıramayacak ya da nedensiz yere yaşamla bağlantısı zayıflamış hissediyor. Kişi kimi zaman hissettiklerini yaşamındaki değişimle ilişkilendirerek aşmayı denerken, kimi zaman bir uzman desteğine ihtiyaç duyacak durumda olduğuna karar veriyor. Destek ve tedavi talebinde bulunuyor. Belirtilere göre uzmanlar kişinin rahatsızlığını tanımlamaya çalışıyor ve farklı tedavi yöntemlerinden uygun olanıyla devam ediliyor.

Psikolojik Rahatsızlıklar Nasıl Oluşuyor?


Dış etkenler herkes için söz konusuyken, olumsuz olayları, stresi, yaşamın zorluklarını göğüsleme konusunda neden insanlar farklı tepkiler veriyor? Daha da önemlisi psikolojik rahatsızlıkların önüne geçmek mümkün mü? İşlevsel bozuklukların ortaya çıktığı dönemler gözlenerek rehabilitasyon mümkün olabilir mi?

Belirtileri değerlendirmek ve teşhise uzanan yolu katetmek için bir uzmanla hareket her zaman en ideal olandır. Bu nedenle kişilerin hastalık belirtisi saydıkları şeylerden yola çıkarak kendilerini ya da yakınlarını teşhis etmeye çalışmaları olumlu sonuçlar vermek bir yana, kişinin ruh sağlığı bozan sonuçlara sebep olabilir. Ancak psikolojik sorunlar kişinin bünyesinde geliştiği için, dış etkenlerden önce rahatsızlığı hisseden kişinin ruh sağlığını sağlayacak koşullara yönelmek fayda sağlayabilir.

Psikolojik Rahatsızlıklar Nasıl Oluşuyor?

Genetik Yatkınlık; Fiziksel özellikleri, zekanın hangi yönünün daha gelişkin olacağı, bazı iç hastalıklara yol açan fonksiyon yetersizlikleri gibi, psikolojik rahatsızlıkların gelişmesine imkan verecek gelişim, genetik olarak aktarılır. Kişinin genetik yatkınlığı varsa, bir psikolojik rahatsızlık yaşama ihtimali daha yüksektir. Pek çok davranış bozukluğu ve ruh hastalığı tanımına giren rahatsızlık DNA aktarımıyla nesilden nesle geçer.

Hormonları Sağlayan İç Organlardaki İşlev Yetersizlikleri; Psikolojimizi etkileyebilecek dış etkenlerden etkilenme oranımız bizim algımızla doğrudan ilgilidir. Algı, ruh hali gibi tanımlar sanıldığı gibi soyut kavramlar değildirler. Aksine çoğu vücutta oluşturulabilen ya da ilaç takviyesiyle telafi edilebilecek kimyasallarla normal değere ulaştırılabilirler. Bunun en iyi örneği farklı türde kimyasalların, uyuşturucu madde olarak kullanılması halinde kişinin kendini farklı bir dünyada, farklı ruh halinde hissedebiliyor olmasıdır.

Normal bir işleyişte, algı düzeyini dengede tutan beyin kimyasalları, böbrek üstü bezleri, tiroid bezi, epifiz bezi, hipofiz bezi, eşey bezleri, pankreas bezi tarafından üretilen hormonların, beyin kimyasalına dönüştürülmesiyle oluşur. Bu hormon üretici merkezlerde ya da ilişkide bulunduğu iç organlarda yaşanan bir işlev kaybı ya da yetersizliği psikolojik bir rahatsızlığa zemin hazırlayacaktır.

Beynin Yapısal Durumu; Vücut gerekli hormonları, yeterli miktarda üretmeye devam ettiği halde dönüştürülemeyen ya da hızla tüketilen beyin kimyasalları psikolojik rahatsızlıkların temel nedenidir. Beynin yapısal durumu ya da sonrada maruz kaldığı bir değişim/mutasyon buna yol açabilir. Serotonin düzeyindeki hızlı artış ve düşüşler pek çok psikolojik rahatsızlığın ortak nedeni olarak anılır. Bu tür bir rahatsızlıkları uzman kontrolünde tıbbi destek almaksızın iyileştirmek neredeyse imkansızdır.

Beyin Hücrelerinin Zarar Görmesi/Göreceli Mutasyon; İnsan DNA’sı her aktarımda biraz değişerek sonraki nesle aktarılır. Doğal seçilimin ya da hayatta kalmayı kolaylaştırmanın yöntemi olarak kabul edilebilecek bu durum olağan ve sağlıklıdır. Ancak dış dünyadan yapılan müdahale ile yaşanan değişimler, kısa zaman dilimle gözle görülebilir olduğunda risklidir. Kimyasallara maruz kalmak, uyuşturucu bağımlılığı, alkol bağımlılığı, kafa tasının darbeye maruz kalması gibi durumlarda, zarar gören beyin ve beyin hücreleri işlevlerini yerine getirmekte zorlanabilir.

Sağlıklı Yaşamanın İhmal Edilmesi; Sağlıklı yaşam, sağlıklı olma durumunu korumaktan ve iyileştirmekten ibarettir. Detaylandıracak olursak sağlıklı beslenme, ideal kiloda kalma, uyku düzenine sahip olma, sosyal becerilere sahip olma, sağlıklı arkadaşlıklar kurma, sağlıklı bir cinsel hayatın olması gibi alt maddelerle ele alınabilir. Dengenin sağlanması tamamında başarılı olunan, sağlıklı-süreklilik gösteren bir yaşam deneyimlemektir.

Psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasında elbette kişinin yaşadıkları, travmalar, stres, şiddet, kişisel ya da toplumsal kötü olaylar, felaketler etkilidir. Ancak psikolojik manada etkilenme düzeyine karar veren, kişinin genel biyolojik ve fizyolojik sağlığıdır.