Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 23 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ramazan ile Özdeşleşmiş Bir Sünnet: İtikaf

Ramazanın maneviyatını tam anlamıyla yaşamak için Hazreti Muhammed’in (S.A.V) sürekli yaptığı bir ibadet olan itikaf, Ramazan ayının son 10 gününe girilmesi ile başladı.

Ramazan ile Özdeşleşmiş Bir Sünnet: İtikaf


İtikaf Nedir?

İtikaf, Allah’ın rızasını kazanmak için cami veya cami hükmündeki bir yerde dünyevi işlerden uzak kalıp, Kuran okuyarak, zikir çekerek belli bir adap içinde camide kalarak yapılan ibadete denir. Ramazanın son 10 gününde yapılan bu ibadeti yapan kişiye de mutekif denir.

Türkçe'de, bağlanıp kalmak, bir yere yerleşmek, hapsolmak gibi kelime anlamları olan itikaf, Müslümanların kendini yenilemesi, yeniden dirilmesi adına ayırdığı bir vakit olarak görülmekte. Kuran-ı Kerim’de bazı ayetlerde adı geçen bu ibadetin Hazreti İbrahim’in döneminden bu zamana  kadar var olduğu biliniyor.

Ramazan ile Özdeşleşmiş Bir Sünnet: İtikaf


Kimler İtikafa Girebilir ve Şartları Nelerdir?

Niyet: İtikafa girmek için önce niyet edilir, niyetsiz itikaf olmaz. 

Mescit: Cemaatle beş vakit namaz kılınan her mescitte itikafa girilebilir en faziletlisi cemaati en kalabalık olandır. 

Oruç: Sünnet itikafı ramazan ayı içerisinde olduğu için zaten oruçlu olmak şarttır. 

Temizlik: İtikafa giren kişi ihtilam olursa dışarı çıkıp gusül abdesti alıp yeniden itikafa devam edebilir.

Dini emirler hususunda akıl baliğ olan herkes itikafa girebilir. Kocasından izin alması şartıyla bayanlar da itikafa girebilir ve ibadetini evde yapabilir hatta onlar için en uygun yer evdir. Fakat erkekler için cami veyahut mescitlerde bulunulması şarttır.

İtikafı Bozan Şeyler

Cinsel münasebette bulunmak, mecburi olmadığı müddetçe dışarı çıkmak, bayılmak ittifakı bazen hallerdir.

Camiler İtikaf için Hazır

Türkiye'de yaşayan Müslümanlar için de her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından itikaf'a girilcek camiler belirlenir. Bu yılda Türkiye genelinde 9 bin 364 cami itikaf ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar için hazırlandı.