Berna Usta
2 years ago - 2 Dakika, 38 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ramazanda İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Yerleri

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen İstanbul, Türk tarihinin en önemli şehirlerinden biridir. Türk-İslam eserlerinin en nadide örneklerinin bulunduğu bu kutsal şehirde Ramazan boyunca gezilip görülebilecek mekanları derledik.

İstanbul'un Camileri ve Önemli Dini Yerleri

Eyüp Sultan Cami

İstanbul’un manevi mekanlarından biri olan Eyüp Sultan Cami, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinden sonra 1458 yılında Ebu Eyyüb el-Ensari’nin kabri olarak bilinen yere yapılmıştır. Külliye, cami, türbe, medrese, imaret ve çifte hamamdan oluşmaktadır.

Ramazanda İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Yerleri


Hırka-i Şerîf Cami

Hırka-i Şerif Mahallesi, Akse­ki Caddesi üzerinde bulunan Hırka-i Şerîf Camii, Sultân Abdülmecid tarafından 1850 yılında Hz. Peygamber tara­fından Veysel Karanî'ye hediye edilen "Hırka"nın muhafaza edilmesi ve halkın daha ra­hat ziyaret etmesi gayesiyle yapılmıştır. 

Ramazanda İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Yerleri


Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanan ve 1478 yılında tamamlanan Saray; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda yer alır.

Topkapı Sarayı'nda bulunan Has Oda'da, Emanat-i Mübareke yani Kutsal Emanetler yer alır. Kutsal Emanetler'de, Hz. Muhammed'e, dostlarına ve bazı başka peygamberlere ait eşyalar bulunur. Hz. Muhammed'in sakalı, ayak izi, dişinin parçası, kabir toprağı, kılıçları ve başka eşyalarını görmek isteyenler Has Oda'yı ziyaret edebilirler.

Ramazanda İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Yerleri


Süleymaniye Cami

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Cami Mimar Sinan’ın diğer eserleri gibi sadelikten taviz vermeyen; ama sadeliği ihtişama dönüştürebilmiş mabetlerdendir. Avluya girer girmez insana geçmişe gitmiş hissi yaşattıran Süleymaniye, şehrin karmaşası ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için adeta cennetten bir köşedir. Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbesi de burada yer alır. 

Ramazanda İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Yerleri


Sultanahmet Cami

Sultan birinci Ahmet tarafından 17.yüzyılda, Mimar Sinan'ın yetiştirdiği öğrencilerden biri olan Sedefkar Mehmet Ağa'ya yatırılmıştır.

Minarelerde camiyi yaptıran Sultan Ahmet'in 16.Osmanlı padişahı olması sebebiyle 16 adet şerefe bulunmaktadır.Sultan Ahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir.

Ramazanda İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Yerleri


Oruç Baba Türbesi

Fatih Şehremini'deki Oruç Baba Türbesi, Ramazan ayının ilk gününden itibaren dileklerinin gerçekleşeceğine inanan insanlar tarafından ziyaret edilir. Bu zamanlar oldukça kalabalık olan Oruç Baba türbesinde, Ramazan ayının ilk ve son günlerinde şeker, zeytin, sirke ve ekmek gibi bereketi temsil ettiği düşünülen yiyeceklerle oruç açılır ve herkes birbirine bunları dağıtır. Amaç bereket getirmesidir. Ramazan ayının ilk iftarını Oruç Baba Türbesinde yapanların dileklerinin gerçekleşeceğine inanılır.

Oruç Baba olarak bilinen kişi eski yıllarda yaşayan, çok fakir olduğu halde ibadetini aksatmadan yaptığı, fakir olduğundan dolayı ramazan ayında iftarlık ve sahurluk yiyeceğinin az olduğu orucunu tutup iftarını da bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açan bir derviş olduğu söylenir. Bir başka inanışa göre de Oruç Baba, 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu söylenir.

Ramazanda İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Yerleri


Yûşâ Tepesi ve Hz. Yûşâ Türbesi

Yûşâ Tepesi, Anadolu Kavağı'nda Beykoz İlçesi sınırları içindedir. Tepenin zirvesinde Yûşâ'ya ait olduğuna inanılan bir kabir ve bu kabrin yanına yapılmış bir cami vardır. Hazret-i Musa'nın kumandanlarından biri olan Yûşâ, rivayetlere göre Hazret-i Musa'nın (a.s.) kız kardeşinin oğludur.

Ramazanda İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Yerleri