Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Roketsan, Guinness Rekorlar Kitabı’na Girdi

Türk savunma sanayisinin öncü firmalarından Roketsan geliştirdiği Jobaria Çok Kundaklı Lançer, “namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na Girdi.

Roketsan, Guinness Rekorlar Kitabı’na Girdi


Savunma sanayinde pek çok ülkeden talep gören özgün ürünleriyle, roket ve füze sistemlerinde lider kuruluş olmayı hedefleyen Roketsan, son 2 yıldır dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak bilinen “Defence News Top 100”de yer almayı başardı.

Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere dünya genelinde küresel tehditlere karşı mücadele veren tüm ülkelere etkili ve başarılı çözümler sunan Roketsan, 30 yıldır hizmet verdiği Türk savunma sanayisinde yüzde 87 oranında yerli imkanlarla üretiliyor.

Özgün nitelikteki ve yenilikçi ürünleriyle yakaladığı başarılara bir yenisini daha ekleyen Roketsan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ihtiyaçlarını karşılaması için geliştirdiği 122 mm topçu roket sistemi Jobaria Çok Kundaklı Lançer ordu araçları sınıfında Guinness Rekorları arasına katıldı.

240 Adet 122 Milimetrelik Roketi 2 Dakikada Atabiliyor

Namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran Jobaria Çok Kundaklı Lançer, 10 tekerlekli yarı römork üzerine yerleştirilen 4 adet roket kundağı sayesinde, tek seferde 240 adet 122 milimetrelik 120 saniyede atma başarısına sahip. Azami menzili 37 kilometre olan roketlerin bütün hepsinin ateşlenmesi sonucu 4 kilometrekarelik alanı tahrip ettiği belirtiliyor.