Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Rus Duması Eğitim Yasasını İlk Oylamada Kabul Etti

Rusya'da okullarda Rusça ana dil, ulusal cumhuriyetlerin milli dilleri ise seçmeli olarak okutulacak.

Rus Duması Eğitim Yasasını İlk Oylamada Kabul Etti


Rus Duması tarafından 19 Haziran'da ilk oylamada kabul edilen ''Rusya Federasyonu'nun Eğitim Yasası'' ile Rusça, tüm Rusya'nın resmi ana dili oldu.

Yeni yasaya göre Rusya'daki tüm okullarda Rusça ana dil, ulusal cumhuriyetlerin milli dilleri ise seçmeli olarak okutulacak. Bu kararla azınlıkların milli dil eğitimleri yeni temel eğitim okullarının haftalık eğitim programının 2 saatine sığdırıldı.

Taslağı daha 2009'da oluşturulan yasa, ilk oylamada kabul edilmesinin ardından düzenlemeler yapılması için ikinci oylamaya bırakıldı. Yasanın seneye tamamen kabul edilmesi bekleniyor.

Daha önce yasaya ilgili Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ulusal devletlerde yaşayan çocuklara kendi ana dili olmayan diller mecburi olarak öğretilmemesi gerektiğini belirterek, bölgelerdeki mevcut durumun araştırılması için başsavcılığa talimat vermişti. 

Bu durum Rusya'da yaşayan azınlıklar tarafından iyi karşılanmamıştı. Başkurdistan dil konusunda Tataristan ve Çuvaşistan'a birlesmeyi teklif etmişti

Rus Duması Eğitim Yasasını İlk Oylamada Kabul Etti


Rusya Federasyonu 200'den fazla millet yaşadığı 21 ayrı ulusal cumhuriyetlerden oluşuyor. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Rusya'da 144,3 milyon kişi yaşıyor.