Aynur Toleubayeva
1 year ago - 1 Dakika, 47 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

2018 Dünya Kupası’nın Başlamasına İki Gün Kaldı

21. Futbol Dünya Kupası 14 Haziran'dan 15 Temmuz'a kadar Rusya'nın en büyük 11 şehrinde düzenlenecek.

FIFA tarafından düzenlenen ve dünya genelindeki en prestijli futbol organizasyonu olan Dünya Kupası’nın başlamasına iki gün kaldı. Dünya Kupası 14 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında Rusya'nın 11 şehrinde toplam 12 stadyumda gerçekleşecek. İlk kez 1930 senesinde Uruguay'da (Güney Amerika) düzenlenen organizasyon bu sene 21. kez düzenlenecek. Dünya Kupası’nın Rusya’da düzenlenmesi yaz tatilini Rusya’da geçirmek isteyenler için maçlara katılmak için de kaçırılmaz bir fırsat olacak.

2018 Dünya Kupası’nın Başlamasına İki Gün Kaldı


Rusya'daki Dünya Kupası’na toplam 32 ülkenin milli takımları katılacak. Sıralayacak olursak bu ülkeler: Rusya, Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, İzlanda, Polonya, Portekiz, Sırbistan, İspanya, İsviçre, Hırvatistan, İsveç ve Danimarka. Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler'den Meksika, Kosta Rika ve Panama. Afrika'dan Nijerya, Mısır, Fas, Senegal ve Tunus. Güney Amerika'dan Brezilya, Uruguay, Arjantin, Kolombiya ve Peru. Asya'dan İran, Japonya, Güney Kore, Suudi Arabistan ve Avustralya.

Ev sahibi Rusya ile Suudi Arabistan arasında oynanacak olan ilk maç, 14 Haziran 2018 tarihinde saat 18:00'de Moskova’nın Lujniki Stadyumu’nda gerçekleşecek. Kupa'nın finali ise 15 Temmuz’da gerçekleşecek.

Diğer maçlar Moskova'daki Spartak Stadyumu'nda ve St. Petersburg, Kaliningrad, Kazan, Nizhniy Novgorod, Rostov-On-Don, Soçi, Yekaterinburg, Saransk, Volgorad, Samara şehirlerindeki stadyumlarda oynanacak.

2018 Dünya Kupası’nın Başlamasına İki Gün Kaldı


2018 Dünya Kupası sırasında turist ve ziyaretçilerin şehir içinde ulaşımını kolaylaştırmak için stadyumların ulaşım bilgilerini içeren go.transport.mos.ru sitesi oluşturuldu. Rusça, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Portekizce ve Arapça hizmet veren sitede ayrıca ''Fan 2018'' bisiklet kiralama hizmeti de (kiralama ücreti 350 ruble) mevcut. Turistlerin şehir içinde daha rahat hareket edebilmeleri ve daha fazla güzergahı kullanabilmesi için en uygun ulaşım aracı olarak bisiklet tavsiye ediliyor. 260'ı elektrikli olmak üzere toplam 4,3 bin bisiklet turistlerin hizmetine sunulacak.

Rusya'da turistik amaçlarla veya tatil için gelmeyi düşünüyorsanız bu fırsatı bir ay boyunca devam edecek olan FIFA Dünya Kupası ile birleştirebilirsiniz. 

Ayrıca, Rusya'nın Pop Event sitesi üzerinden farklı şehirlerdeki maçların biletleri, rezervasyon, konaklama ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

2018 Dünya Kupası’nın Başlamasına İki Gün Kaldı


Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi başta olmak üzere birçok dünya futbol efsanesinin yeteneklerini sergileyeceği FIFA Dünya Kupası dört senede bir kuralar neticesinde gerçekleşmektedir. Önceki Dünya Kupası 2014'te Brezilya’da gerçekleşmişti. Bir sonraki FIFA Dünya Kupası'nın Katar’da düzenlenmesi bekleniyor.