Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 1 Dakika, 24 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Rusya'da Seçim Günü Yaklaşıyor

Bu yıl Rusya'da Devlet Duması ve yerel yönetim seçimleri tek bir günde gerçekleşecek.

Rusya


Rusya'da  9 Eylül 2018 tarihi "Tek Seçim Günü" olarak ilan edildi ve Rus seçmenler bu tarihte Devlet Duması'nın milletvekilleri, valiler, bölgesel ve yerel yönetim milletvekilleri seçimleri için sandık başına gidecekler. 

Devlet Duması Seçimleri

Rusya Parlamentosunun alt kanadı olan Devlet Duması'nın 7. dönem seçimleri 18 Eylül 2016'da gerçekleşmişti. Ancak o dönemden bugüne kadar birkaç milletvekilli çeşitli sebeplerden dolayı (hayatını kaybedenler dahil) 450 sandalyeli Duma'dan ayrılmışlardı. Bu sebeple Amur, Kaliningrad, Nijegorodsk, Samara ve Tver bölgelerinden Devlet Duması için birer tane milletvekili seçilecek. Saratov bölgesinden ise iki milletvekili çıkarılacak.

Vali Seçimleri

Vali seçimleri Rusya'nın 22 ayrı bölgesinde gerçekleşecek: Saha Cumhuriyeti, Hakas Cumhuriyeti; Altay, Kronoyarsk, Primorskoy ve Habarovsk krayları; Amur, Vladimirsk, Voronej, İvanovsk, Kemerova, Magadan, Moskova, Nijegorodsk, Novosibirsk, Omsk, Orlov, Pskov, Samara ve Tyumen bölgeler; Çukotsk Özerk Bölgesi. 

Bölgesel Parlamento Seçimleri

Devletin 16 ayrı bölgesinde gerçekleşecek olan Bölgesel Parlamento seçimleri kapsamında Başkurdistan ve Saha'da Devlet Meclisi;  Buryatya ve Kalmıkya'da Halk Huralı; Hakasya'da  Yüksek Kurul;  Zabaykalsk Krayı, Vladimirsk ve Ulyanovsk'da Yasama Meclisi;  Arhangelsk ve Nenets Özerk Bölgesi'nde Milletvekilleri Meclisi; Smolensk ve Yaroslav'da Devlet Duması için milletvekili seçimleri yapılacak.

Ayrıca 18 bölgenin Parlamentosu için ek seçimlerde (bir ya da birkaç milletvekili seçimi) Adıgey, Mordovya, Udmurtya ve Komi Özerk Cumhuriyetlerinde Devlet Meclisi; Krasnoyarsk, Primorsk, Nijegorodsk, Kirov bölgeleri ve Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi'nde Yasama Meclisi; Astrahan, Belogorod, Kaliningrad, Ryazan, Sahalin ve Tambov'da Devlet Duması; Pskov ve Lipets'de Milletvekili Meclisi; Orel'de  Halk Milletvekilleri Kurulu üyeleri seçilecek.

Belediye Başkanları Seçimleri

Bu seçimde bölgesel başkentler Yakutsk, Abakan, Habarovsk ve Tomsk'un belediye başkanları seçimi için sandığa gidilecek. 

Federal düzeyde öneme sahip olan başkent Moskova'da da belediye başkanı seçimleri yapılacak. Moskova belediye başkanı devlet sisteminde bir vali kadar yetkilidir.