Akmaral Tuganova
4 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Rusya Helal Expo Fuarında Geyik Eti Sunulacak

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Kazan şehrinde her sene düzenlenen ‘‘Rusya Helal Expo’’ fuarının bu yılki organizasyonunda Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde helal gıda üretimi standardına uygun olarak üretilen geyik eti sunacak.

Rusya Helal Expo Fuarında Geyik Eti Sunulacak


Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi Uluslararası ve Dış Ekonomik İlişkiler Başkanlığı tarafından, 10. Uluslararası Ekonomi Zirve ‘‘Rusya – İslam Dünyası: Kazan Summit 2018’’ etkinliği kapsamında gerçekleştirilecek olan fuara katılım sağlanacağı bildirilmiştir.

Dünyada en çok evcilleştirilmiş geyiğin bulunduğu bölge olan Yamal, Rusya’dan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geyik eti ihraç etme hakkına sahip tek bölgedir.

Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi, ‘‘Rusya Helal Expo’’ fuarında geyik etinin yanı sıra helal standartlarında üretilen balık ürünleri, içecek, reçel ve şeker ürünleriyle yer alacaktır.

Ayrıca Ekonomi Zirvesi sırasında Yamal işletmelerinin helal ürünlerinin tanıtımının Kazakistan’da yapılması konusunda görüşmeler yapılacaktır. Ziyaretin bu yıl sonuna planlandığı bildirilmiştir.

Rusya Helal Expo, Volga Federal Bölgesi’nde her yıl düzenlenen helal gıda üretimi sektörünün en büyük uluslararası fuarıdır. Bu yıl 10-11 Mayıs tarihinde Kazan’da yapılacak olan fuara 3 binden fazla ziyaretçi bekleniyordur. Fuarda, Rusya, Türkiye, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Mısır, Afganistan, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Beyaz Rusya’dan gelen üreticiler kendi ürünlerini sunacaktır.

www.tass.ru